1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Zamma Türkiye Kamu-Sen tepkisi
Zamma Türkiye Kamu-Sen tepkisi

Zamma Türkiye Kamu-Sen tepkisi

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen, hakem heyetinin belirlediği memur zam oranlarını protesto etti.

A+A-

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen, hakem heyetinin belirlediği memur zam oranlarını protesto etti.
Başbakanlık Merkez binasının çiçekliler girişinin bulunduğu kısımda toplanan Türkiye Kamu-Sen üyeleri ellerinde siyah renkli dövizler taşıyarak "Yandaş sendika istemiyoruz" sloganları attı. Grup adına bir basın açıklaması yapan Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Hakem Kurulu toplantısına katılan sendikaya tepki göstererek, "Hakem Kurulu'nu sendikalar olarak topluca katılmayarak, kararı Bakanlar Kurulu'na bırakmak ve geçecek süre zarfında ortak hareket etmek suretiyle, yapılacak olan zam oranlarını yükseltme yolundaki tekliflerimizi de siyasi kaygılar nedeniyle kabul edemediler. Hakem Kurulu'na katılmaları üzerine, toplantı için çoğunluk sağlandı ve biz de Türkiye Kamu-Sen olarak çıkacak olumsuz kararlarla şerhimizi koymak üzere toplantıya koymak üzere toplantıya katılmak zorunda kaldık. Siyasi kaygılarını, memurlarımızın ve emeklilerimizin haklarını ve insanca yaşama isteklerini önünde tutan bu kimseler, bugün yaşadığımız açmazın baş sorumlusudurlar" dedi.
Vergi ve harçlara, lojman kuralarına, kreş ücretlerine, gıdaya, elektriğe, benzine, mazota ve doğalgaza zam yapılmasına tepki gösteren Koncuk, "Müsteşarın maaşına ek ödemeyle birlikte aylık bin 29 lira, emekliye 38 lira, en düşük dereceli memura 53 lira, ortalama 69 lira maaş artışı reva mıdır? Kaşıkla verirken kepçeyle almak hangi vicdana sığar. Öğretmenin, akademisyenin, KİT çalışanının, din görevlisinin, hekim dışı sağlık personelinin, PTT çalışanlarının, demiryolu çalışanlarının, araştırmacının, memurun, hizmetlinin, şefin, müdürün ve daha nice kamu çalışanlarının feryadını duymayanları şiddetle kınıyoruz. Bu mudur sizin adalet anlayışınız? Gördük ki yetkililer, ‘Aynı yoldan geçtik aynı sudan içtik’ derken yediği içtiği ayrı gitmeyen ayrıcalıklı kesimlere sesleniyorlarmış meğer. Emekliyi, memuru, dul ve yetimi üvey evlat gibi gören, açlığa susuzluğa mahrum ederek yüzde 4+4 zam teklifini yapanlarla bizim yürünecek yolumuz, içilecek suyumuz yoktur" ifadelerini kullandı.
Yapılan basın açıklamasın ardından grup olaysız dağıldı.

-------------

İSTANBUL - Türkiye Kamu-Sen üyesi bir grup, hükümetin verdiği zam oranlarını İstanbul Valiliği önünde protesto etti.
Türkiye Kamu-Sen üyesi bir grup üyeleri valilik önde toplandı. Ellerinde Kamu-Sen pankartlarıyla slogan atan memurlar, hükümetin verdiği zam oranını protesto etti. Daha sonra grup adına açıklama yapan Türkiye Kamu- Sen ve Türk Eğitim- Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, “Bugün memurlarımız emeklilerimiz dul ve yetimlerimiz için kara bir gündür. Türkiye 2010 yılında yüzde 9,2 2011 yılında da yüzde 8 buçuk büyüdü. Dünyanın ‘yükselen yıldızıyız’ diyenler külfeti dar ve sabit gelirlilerin omuzlarına yüklediğiniz gibi nimeti de adil paylaşım teklifimize yanaşmadılar. 2010 yılında anayasa değişikliği yapılırken, önümüzdeki tehlikeyi anlatmaya çalıştık. Hakkımızı yok sayan toplu sözleşme hakkımızı mali ve sosyal haklarla sınırlamayı amaçlayan bir değişikliğin kamu görevlileri ve emeklilerimizin geleceğini karartmak isteyenlerin oyunu olduğunu anlattık” dedi.
Yapılan zammın haksız bir uygulama olduğunu belirten Bostan şunları söyledi:
“Bu sendikalar hakem kuruluna sendikalar olarak topluca katılmayarak kararı bakanlar kuruluna bırakmak ve geçecek süre zarfında ortak hareket etmek suretiyle yapılacak zam oranlarının yükseltme yönündeki teklifimizi de siyasi kaygılar nedeniyle kabul edemediler. Biz insan onuruna yanaşır bir haya istedik çok mu? Adile bir gelir dağılımı istedik? Güvenceli bir çalışma istedik? Nisan 2011-2012 yıllık enflasyonunun yüzde 11,14 2011 yılı ekonomik büyümenin yüzde 8 buçuk olduğu bir ülkede memura emekliye dul ve yetime yüzde 4+4 zam haksız bir uygulamadır.”
Grup basın açıklamasının ardından sessiz bir şekilde dağıldı. 

-------------

AFYONKARAHİSAR - Türkiye Kamu-Sen Afyonkarahisar Şubesi tarafından memurlara verilen yüzde 4+4'lük zam protesto edildi.

PTT önünde bir araya gelen sendika üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Kamu-Sen İl Temsilcisi Erol Özsoy, toplu sözleşmenin fiyasko ile sona erdiğini söyledi. 1 milyon 800 bin emekli, 2 milyon 400 bin memur ve yüz binlerce dul ve yetimin umutlarının suya düştüğünü ifade eden Kamu Sen İl Temsilcisi Özsoy, "Bugün memurlarımız, emeklilerimiz, dul ve yetimlerimiz için kara bir gün. 'Türkiye 2010 yılında yüzde 9,2; 2011'de yüzde 8,5 büyüdü; dünyanın yükselen yıldızıyız' diyenler; 'Külfeti, dar ve sabit gelirlinin omuzlarına yüklediğiniz gibi, nimeti de adil paylaşalım' teklifimize yanaşmadılar" dedi. 450-500 iş adamı için 2 milyar lira kaynak aktaranların, 4,5 milyon kişi için 5,5 milyar lirayı çok gördüğünü savunan Özsoy, 2010 yılında anayasa değişikliği yapılırken, tehlikeyi anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

-------------

AYDIN - Aydın’da Türkiye Kamu-Sen üyesi bir grup kamu görevlisi hakem heyetinin açıkladığı memur maaşlarına yapılacak zam teklifine tepki gösterdi.
Aydın’da Türkiye Kamu-Sen üyesi bir grup kamu görevlisi hakem heyetinin memur maaşlarına yapılacak zam teklifine tepki gösterdi. Sevgi Yolu’nda toplanan Türkiye Kamu-Sen üyeleri, 2012 yılı için 4+4 ve 2013 içinse 3+3’lk zam teklifini protesto etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.