1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YÖK'ten Meclis iradesine çalım!
YÖK'ten Meclis iradesine çalım!

YÖK'ten Meclis iradesine çalım!

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu'nda yer alan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ile ilgili yeni düzenleme fırsat eşitsizliği meydana getiriyordu. TBMM, Torba Kanunla bu haksızlığı giderdi.

A+A-

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu'nda yer alan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ile ilgili yeni düzenleme fırsat eşitsizliği meydana getiriyordu. TBMM, Torba Kanunla bu haksızlığı giderdi. Ancak YÖK, bu kararı tanımayarak bu yılki LYS'de Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nı uygulayacağını açıkladı. Veliler şokta!..

Adnan Öksüz

Milli Gazete'nin başından bu yana yakından takip ettiği LYS'de Ortaöğretim Başarı Puanı uygulamasında şok bir gelişme yaşandı. 2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu'nda yer alan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ile ilgili yeni düzenleme fırsat eşitsizliği meydana getiriyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), son Torba Kanunla bu haksızlığı giderdi, Ortaöğretim Başarı Puanlama sisteminin bu yıl uygulanmayacağını karara bağladı. Ancak YÖK Genel Kurulu bugün aldığı kararla bu kararı tanımayarak TBMM'ye çalım attı. YÖK, bu yılki LYS'de Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nı uygulayacağını açıkladı. Veliler bu son dakika alınan ve beklenmeyen karar karşısında şok oldu.

Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) yaklaşık 3 hafta kala kaldırılan ve sonra TBMM'de 'torba yasa'ya eklenen geçici madde ile bu yıl uygulanmasına karar verilen Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP), Yükseköğretim Genel Kurulu'nda (YÖK) reddedildi.

YÖK tarafından yapılan açıklamada kararın gerekçesi şöyle açıklandı:


"YÖK'ÜN BELİRLEDİĞİ USÜL ESASLARA GÖRE HESAPLANIR"
"6353 sayılı Kanunla 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na eklenen Geçici madde 62'ye göre, 'Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki ilk yükseköğretime giriş ve yerleştirme işlemlerine münhasır olmak üzere, bu Kanunun 45'inci maddesinin birinci fıkrasının (b), (d) ve (f) bentleri uyarınca adayların merkezi sınavlardan almış olduğu puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanları Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenmiş usul ve esaslara göre hesaplanır." Yükseköğretim Kurulu'nca 2547 sayılı Kanunun 45'inci maddesi uyarınca bu konuya ilişkin usul ve esaslar en son 17 Mayıs 2012 tarihli ve 2012.11.623 sayılı karar ile aşağıdaki şekilde belirlenmiş ve ÖSYM, 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu'nda yer almıştır.

Buna göre: '2012-ÖSYS'de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacaktır. Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanı'na (OBP) dönüştürülecek. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır... Bu şekilde hesaplanan Ortaöğretim Başarı Puanının yüzde 12'si (0,12) merkezi sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır."

YÖK'ÜN BU UYGULAMASININ SAKINCALARI
Torba yasa ile düzeltilen ancak YÖK tarafından uygulanmayan kararın sakıncaları şu şekilde sıralanıyor:

1- Bu uygulama ile müfredatı oldukça ağır olan ve yüksek not alma imkanları, ortalama üstü ve zor sınavlar karşısında daha kısıtlı olan Anadolu ve Fen Liseleri öğrencileri; bu liselere göre daha kolay olarak yüksek not alınabilecek liselerde (Düz Liseler-Özel Liseler) okuyan öğrencilere kurban ediliyor.

2- Seviye Belirleme Sınavı (SBS), Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) gibi sınavlara ciddi olarak hazırlanıp iyi bir okul kazanabilmek için vakitlerinin büyük bölümlerini bu sınavlara çalışmak için harcayan, strese giren öğrencilere ve maddi külfete giren ailelerine bu uygulama bir haksızlık oluşturuyor. Bu sınavlara bu şekilde çalışan öğrencilerin üniversiteye girişte bu şekilde bir geri plana atılma durumunun olması onların emeklerine aynı zamanda bir haksızlık.

3- Bilimsel gelişmeye son derece önemli katkılarda bulunabilecek olan ortalama üstü lise (Fen- Anadolu Liseleri) öğrencileri bu okullardan soğuyacak. Daha kolay bir şekilde yüksek not alabilecekleri liselere (Düz Liseler, Özel Liseler) bir kayış olacak.

4- Ülkeler kendi başarılı öğrencilerini elde tutmak için onlara namütenahi imkânlar tanırken bu uygulama zaten var olan beyin göçünü hızlandıracak.

5- Bu sene Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girmiş ve önümüzdeki Haziran ayında Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girecek olan öğrencilere bu sınavlara girmelerine kısa bir süre kala yapılan bu düzenleme şok etkisi yaptı ve öğrenciler halen bu şokun etkisinde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.