1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YÖK, yerleştirme puanında ortaöğretim başarı puanının nasıl alınacağını açıkladı
YÖK, yerleştirme puanında ortaöğretim başarı puanının nasıl alınacağını açıkladı

YÖK, yerleştirme puanında ortaöğretim başarı puanının nasıl alınacağını açıkladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ÖSYS'de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında ortaöğretim başarı puanının nasıl dikkate alınacağını açıkladı.

A+A-

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ÖSYS'de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında ortaöğretim başarı puanının nasıl dikkate alınacağını açıkladı.

Buna göre, ortaöğretim diploma notu 100 üzerinden hesaplanacağı, 5 ile çarpılarak Orta Öğretim Başarı Puanı (OBP) dönüştürüleceği belirtilerek, en düşük 50 olan diploma notu için OBP’nin 250, en yüksek 100 olan diploma notu için 500 OBP puanın yüzde 12’si alınarak hesaplanacağını bildirildi.

Bugün toplanan 15. Yükseköğretim Genel Kurulu Toplantısı'ndan sonra yapılan açıklamada, ortaöğretim başarı puanının nasıl hesaplanacağı açıklandı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “6353 Sayılı Kanunla 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'na eklenen Geçici Madde 62’ye göre, “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki ilk yükseköğretime giriş ve yerleştirme işlemlerine münhasır olmak üzere, bu kanunun 45’inci maddesinin birinci fıkrasının (b), (d) ve (f) bentleri uyarınca, adayların merkezi sınavlardan almış olduğu puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanları, Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenmiş usul ve esaslara göre hesaplanır. Yükseköğretim Kurulu'nca 2547 Sayılı Kanun'un 45’inci maddesi uyarınca, bu konuya ilişkin usul ve esaslar en son 17.05.2012 tarihli ve 2012.11.623 sayılı karar ile aşağıdaki şekilde belirlenmiş ve ÖSYM 2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu’nda yer almıştır.”

2012-ÖSYS’de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarılarının dikkate alınacağı belirtildi. Buna göre, “Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)'na dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. Bu şekilde hesaplanan Ortaöğretim Başarı Puanı'nın yüzde onikisi (0,12) merkezi sınavdan alınan puana eklenerek, adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır.” denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.