1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?
YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite adayları için ÖSYM tarafından yapılacak olan YKS ile ilgili kimler baş vuracak, nasıl başvuru yapılacak ve YKS başvuru ücreti ne kadar?

A+A-

YKS'ye Kimler Başvurabilir?

YKS, üç ayrı oturumdan oluşuyor. YKS başvurusunda bulunan tüm adayların sınav puanı elde edebilmeleri içinTemel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunlu olarak belirlenmiştir. Diğer iki oturuma katılıp katılmamak adayların tercihine bırakılmıştır.

YKS 2018 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir ortaöğretim kurumunda son sınıf öğrencisi olarak öğrenim gören adayların sınav başvurularını okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden ya da ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinden yapmakları gerekmektedir. Buna ek olarak ÖSYM Aday İşleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, YKS'ye ÖSYM'nin resmi adresi üzerinden bireysel başvuru yapabilirler. Bireysel olarak başvuru yapmayı tercih etmeyen ya da sistemde geçerli bir fotoğrafı, eğitim bilgisi bulunmayan adayların sınav başvurularını ÖSYM SInav Koordinatörlükleri ya da ÖSYM tarafından belirlenen sınav merkezlerinde yapmaları gerekmektedir. ÖSYM tarafından açıklanan geçerli fotoğraf tanımı ''son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar olarak'' açıklanmıştır. Geçerli eğitim bilgisi için de ''eğitim bilgileri, MEB e-okul veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme bulunmayanlar'' şeklinde belirlenmiştir.

YKS Sınav Ücreti Kaç TL?

YKS başvuru tarihleri 1 Mart-21 Mart olarak belirlenmiştir. Bu tarih aralıklarında yapılacak başvurularda her oturum için 50 TL talep edilmektedir. Ayrıca geç başvuru tarihi 4 Nisan olarak belirlenmiş olup bu tarihte yapılacak başvurular için her oturum ücreti 75 TL olarak kılavuzda yer almaktadır.

Sınavın Süresi ve Soru Sayıları Ne Kadar?

İlk oturum olan TYT sınavı toplam 120 soru 135 dakika, ikinci oturum 160 soru 180 dakika ve son oturum olan yabancı dil sınavı 80 soru 120 dakika olarak belirlenmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler