1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yıllık Çalışma Sürelerinin Artırılması 4/C’lilerin Yaşadığı Sorunları Çözmeye Yetmez!
Yıllık Çalışma Sürelerinin Artırılması 4/C’lilerin Yaşadığı Sorunları Çözmeye Yetmez!

Yıllık Çalışma Sürelerinin Artırılması 4/C’lilerin Yaşadığı Sorunları Çözmeye Yetmez!

KESK 4/C'lilerin çalışma süresinin uzatılması hakkında internet sitesinde bir açıklama yaptı.

A+A-

KESK 4/C'lilerin çalışma süresinin uzatılması hakkında internet sitesinde bir açıklama yaptı. İşte KESK2in açıklaması:

4/C pozisyonunda çalıştırılmakta olan personelin yıllık çalışma sürelerini artıran Bakanlar Kurulu kararı dün (08.07.2012) Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; daha önce çalışma süreleri bir mali yılda 11 ayı geçmeyen 4/C’li personelin çalışma süresi bir mali yılda 11 ay 28 güne çıkarıldı.

Hatırlanacağı üzere 2012 -2013 Toplu Sözleşme görüşmelerinde,4/C’lilerin çalışma süresine ilişkin olarak, Kamu Hakem Kurulu karar metnin 10. Maddesinde “ 657 sayılı Kanunun 4/C maddesi kapsamında çalışan geçici personelin çalışma sürelerinin 11 ay 28 gün olacak şekilde, ilgili Bakanlar Kurulu kararlarında 30/11/2012 tarihine kadar gerekli değişiklik yapılır” düzenlemesi yapılmıştı. Bakanlar Kurulu’nun 30 Kasım 2012 tarihine kadar karar almasını öngören Hakem Kurulu kararı kamuoyunda tartışmalara neden olmuş, Konfederasyonumuz özellikle eğitim iş kolunda istihdam edilen 4/C’li personelin sözleşmelerinin Temmuz ayında sona erdirilerek izine gönderilmeleri tehlikesine dikkat çekerek söz konusu kararın bir an önce hayata geçirilmesi konusunda ilgili makamları uyarmıştı.

Diğer taraftan sayıları toplam 45 bini bulan 4/C’lilerin yaşadığı sıkıntıların sadece yıllık çalışma sürelerinin artırılması ile çözülemeyeceği açıktır. Nasıl ki 2010 yılı öncesinde çalışma süreleri yılda en fazla 10 ay olarak uygulanırken 2010 yılından sonra yıllık çalışma sürelerinin 11 aya çıkarılması 4/C’lilerin yaşadıkları sorunları çözememişse sürenin 11 ay 28 güne çıkarılması da çözüm değildir. Kaldı ki Türkiye İstatistik Kurumunda (TÜİK) çalışmakta olan 4/C’li personelin çalışma süresi zaten yılda 11 ay 26 gün olarak uygulanmaktadır.

Aile yardımı ödenmeyen, TEKEL işçileri örneğinde yaşandığı üzere daha önce çalıştıkları işte aldıkları ücretlerin yarısının bile altında bir maaş reva görülen 4/C'lilerin yaşadığı sorunlar sadece yıllık çalışma süreleri uzatılarak çözülemez.

Bu nedenle; güvencesiz olarak çalıştırılan, her şeyden önemlisi çalışma şartları her yıl Bakanlar Kurulu tarafından yeniden düzenlediği için kazanılmış hak ilkesi kabul edilmeyen 4/C ‘lillerin yıllık çalışma süresinin 11 ay 28 güne çıkarılmasını büyük bir kazanım gibi göstermeye kimsenin hakkı yoktur.

Yine, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile 4/C’lilere, fiilen yapacakları fazla mesai için aylık 50 saati geçmemek üzere fazla çalışma ücreti ödenmesi de belli çevrelerce allanıp pullanmaktadır. Gerçekte ise şu anki maaşları göz önünde bulundurulduğunda 50 saat mesai yapan bir 4/C’linin bu mesainin maaşına yansıması en fazla 65-70 TL civarındadır. Yani 50 saat fazla mesai yapan 4/C’li personel saat başına sadece 1,3 TL mesai ücreti alabilmektedir. Bu ücretin hafta sonu mesai yapmak zorunda bırakıldığı durumda 4/C’li personelin yol parasını karşılamaktan dahi uzak olduğu ortadadır.

KESK olarak, üzerimizde yaratılan her türlü kuşatmaya ve baskıya rağmen başta 4/C’liler olmak üzere güvencesiz olarak çalıştırılan herkesin kadroya alınması talebiyle “güvenceli iş insanca yaşam” mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.