1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Yetkili Konfederasyon Gücünü Hissettirememiştir
Yetkili Konfederasyon Gücünü Hissettirememiştir

Yetkili Konfederasyon Gücünü Hissettirememiştir

Yetkili konfederasyon ve sendikalarla hatta tüm kamu çalışanlarıyla alay edercesine hükümet tarafından açıklanan iki yıllık zam oranları tüm beklentileri kursaklarda bırakmıştır.

A+A-

İki yıldan beri dört gözle beklenen Ağustos ayı toplu görüşme toplantısı fiyasko ile sonuçlanacağının işaretini gösterdi. Yetkili konfederasyon ve sendikalarla hatta tüm kamu çalışanlarıyla alay edercesine hükümet tarafından açıklanan iki yıllık zam oranları tüm beklentileri kursaklarda bırakmıştır.

Kamu çalışanlarının özlük, ekonomik ve sosyal haklarında iyileştirmeleri hayata geçirme amaçlı kurulan sendikaların tam bir sivil anlayışa sahip olmasının ne denli önem arz ettiği hükümet tarafından verilen teklif ile daha iyi anlaşılır hal almıştır. Kendilerini hükümet sendikası olarak gösterip sayısal güçlerine her yıl binlerce kamu çalışanlarını çantada keklik haline getiren yetkili fakat etkili olamayan konfederasyonun ve ona bağlı sendikaların hak ettiği cevap üyeleri tarafından tepkiye dönüşecek mı? Doğrusu merak ediyoruz.

Aslında yetkili fakat etkili olamayan sendikalara üye olan kamu çalışanlarının ciddi manada değerlendirmesi gerektiğine inandığımız bu gülünç teklif, umut ederiz ki sendikal ahlak ve kültürün ülkemizde hayat bulması için bir milat olur. İnanıyoruz ki, hukumetin muhatabı sendikalar olmasaydı yine aynı oranlar hatta daha fazlası  belki devlet memurlarına verilecekti. Çünkü daha önceki yıllarda hep öyle olurdu. Netice itibariyle sendikacılık gücünü hükümete hissettirememistir hükümet ise yetkili sendikalara oturun oturduğunuz yerde demiştir.

Gelinen nokta itibariyle hükümet tarafından itibarsızlaştırılan sendikacılığın geleceği adına, yetkili konfederasyon tarafından alınacak olan tüm eylemlere destek vereceğimizi buradan duyurmak istiyoruz. Diğer taraftan sendikacılığın ahbap çavuş ilişkisi olmadığının kamu çalışanları tarafından bilinmesi ve kalıcı olan eserlerin hükümet organlarıyla resimler çektirmek değil özlük, ekonomik ve sosyal alanlarda yeni kazançlar elde etmek diyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla..

Mustafa ÇOPURSUZ 
Tüm Memur-Sen Konfederasyon ve 
Diva-Sen Genel Başkanı

Bu haber toplam 415 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.