1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Yeşil Rota, Trabzon, Rize ve Bursa Fotoğraf Sergisi Cidde’de açıldı
Yeşil Rota, Trabzon, Rize ve Bursa Fotoğraf Sergisi Cidde’de açıldı

Yeşil Rota, Trabzon, Rize ve Bursa Fotoğraf Sergisi Cidde’de açıldı

Türkiye'nin Cidde Başkonsolosluğu Basın Ataşeliği tarafından hazırlanan Yeşil Rota; Trabzon, Rize ve Bursa Fotoğrafları Sergisi, çok sayıda Suudlu gazetecinin katılımı ile Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde açıldı.

A+A-

Türkiye'nin Cidde Başkonsolosluğu Basın Ataşeliği tarafından hazırlanan Yeşil Rota; Trabzon, Rize ve Bursa Fotoğrafları Sergisi, çok sayıda Suudlu gazetecinin katılımı ile Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde açıldı. Red Sea Mall'de yapılan serginin açılışına Cidde Başkonsolosu Fikret Özer, Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı Mekke Bölgesi Basın Genel Müdürü Dr. Suud Salih Katip 'in yanı sıra çok sayıda yetkili katıldı.

Türkiye ve Suudi Arabistan medyası arasında dostluk, kardeşlik, hoşgörü ve yardımlaşmanın daha da ileri seviyelere ulaşmasını sağlamak amacıya gerçekleştirilen sergide, Trabzon, Rize ve Bursa'nın Suudlu gazeteciler tarafından çekilmiş 125 adet fotoğrafı sergileniyor.

Açılış konuşmasında Basın Ataşesi Bahattin Akyön, "Bu gün burada bulunma amacımız, daha önceleri Türkiye’ye davet ettiğimiz Suudi basın mensubu arkadaşlarımızın, gittikleri illerden kendi çektikleri fotoğrafları görmek, bir başka deyişle, güzel Türkiyemize bir de onların gözünden bakmak. Türkiye ve Suudi Arabistan arasında medya alanında da güzel diyalog bulunmaktadır. Bundan sonra da bu tür çalışmalarımız Suudi basın mensubu arkadaşlarımın desteği ile her geçen gün daha da artacağına inanıyorum. Yeşil Rota Sergisi iki ülke arasındaki dostluğun, kardeşliğin ve hoş görünün en büyük göstergesidir." dedi.

Cidde Başkonsolosu Fikret Özer de konuşmasında medya alanındaki güzel diyalogların sevindirici olduğunu söyledi. Özer, "Suudi Arabistanlı basın mensupların ülkemizi ziyaret ettikten sonra, gördükleri güzellikleri burada kendi halklarıyla paylaşmaları bizleri mutlu etmiştir. Ülkemiz güvenli, huzurlu, yeşil doğası ve tarihi güzellikleriyle ailece gidebilecekleri eşsiz bir yerdir. Bunu basının objektifinden görmemizde son derece anlamlı oluştur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı Mekke Bölgesi Basın Genel Müdürü Dr. Suud Salih Katip da yaptığı konuşmada, "Ortak değerlerimiz ve güzel paylaşımlarımız var. Birbirimizi anlamamız ve güzel hizmetler yapılması basın anlamında sevindiricidir. Karşılıklı çözüm üretmek ve yardımlaşmak bu sergide olduğu gibi güzel bir netice vermiştir." şeklinde konuştu.

Türkiye'ye giden gazeteciler adına konuşan Basem Bawazir ise "Gördüğümüz ilgi ve alakadan dolayı çok memnunuz. Bizler gördüğümüz güzellikleri burada sergiliyoruz. Türkiye çok güzel." dedi.

Seyahate katılan basın mensupları içinde Türkiye ile ilgili en çok haber yapan Hassan Abduha'ya Basın Ataşeliği tarafından işlemeli Türk testisi hediye edildi.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.