İslam dini pr çalışma alanı değildir

Şirazeleri Kaydı

İBB, Mevlana Şeb-i Arus töreninde Ezanı ve Kur'an-ı Kerim'i Türkçe okuttu. İBB' nin düzenlediği Şeb-i Arus töreninde Kur'an-ı Kerim, teşrik tekbiri ve Naat-ı Şerif'in Türkçe okunması tepkilere neden oldu.

Mevlana, 747. vuslat yıldönümünde başta Konya olmak üzere Türkiye'nin birçok yerinde anılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Evrensel Mevlana Âşıkları Vakfı (EMAV) da, bir anma programı düzenledi. Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen Şeb-i Arus töreninde Kur'an-ı Kerim, teşrik tekbiri ve Naat-ı Şerif, Türkçe okundu. Ayrıca kadınlarla erkekler birlikte sema yaptı. Programın ardından ortaya çıkan o anlara ilişkin görüntüler ise geniş çevrelerin tepkisine neden oldu.

Tekbirlerin Türkçe ezan, kuran tilavetinin Türkçe okunup sema ayinin ise bayan-erkek karışık yapılmasına bir tepkide Din-BİRSEN genel başkanı Yusuf Özdemir’den geldi.

Başkan Özdemir; Dini ibadet ve tasavvuf ritüellerinin böylesine yozlaştırılması, mecrasından çıkarılması ve anlamının yitirilip şekle mahkûm edilmesini şiddetle kınıyoruz dedi.

İslam Dini ve İbadetler Pr Çalışma alanı değildir!

Son zamanlarda özellikle belli çevreler tarafından samimiyetsiz bir biçimde dini ibadetlerin istismar edildiğini söyleyen Başkan Yusuf Özdemir; takke düşeli kel görüneli çok olmuştur hiç kimsenin kendini İslam’ı kullanarak temize çıkarmaya çalışmasına gerek yok dedi. Maalesef bu tür olumsuz durumlarda en son ses çıkaran Din İşleri Yüksek Kurulu olmaktadır. Birilerine yamanma derdinden başka derdi olmayan etkisiz sendikalarda bu tür olaylarda savunma mekanizmasını hayata geçirmekten aciz kalmaktadır dedi.

- Mihrap Haber, Sendika bölümünde yayınlandı
https://www.mihraphaber.com/haber/5930530/islam-dini-pr-calisma-alani-degildir