Kur'an lafzı ve manası kime aittir?

Adana İl Müftüsü Dr. Hasan Çınar, gündeme dair fetvalar vermeye devam ediyor. Müftü Çınar, bugün yayınladığı fetvada; "Kur'an-ı Kerim'in lafzı ve manası kime aittir? Kur'an lafzı Allah'a ait değil mi? Kur'an lafzının Hz. Peygambere ait olduğu doğru mudur?" sorularına cevap veren bir fetva yayınladı.

Müftü Çınar'ın fetvası şöyle; 

Soru: Kur’an-ı Kerim mana olarak Allah’a, lafız olarak Hz. Peygamberimiz (sav)‘e ait olduğunu iddia edenler var. Bu bilgi doğru mudur? İçindeki kıssalar için ne dersiniz?

Cevap: Hâşâ, asla bu iddia doğru değildir. Kur’an-ı Kerim'in manası da lafzı da Allah’a aittir.
Bu konuda bir çok Ayet-i Kerime ve Hadis-i Şerif bulunmaktadır. “Lafzı Muhammed’e aittir” sözü oryantalistlerin (Doğu bilimci) ve onlara tabi olanların uydurması ve iftirasıdır. Mekkeli müşrikler bunu söylemediler ama tarih sahnesinde Kur'an-ı Kerim’e karşı savaş açanlar bu iddialarda bulunmuşlardır.

Ama Kuran’ın indireni de kıyamete kadar koruyanı da Allah’tır (cc). Kelamullahtır.

Kur’an-ı Kerim mucizedir. Tek harfi bile değişmeden günümüze kadar gelmiştir ve kıyamete kadar da öyle kalacaktır. İçinde geçen kıssalar da gerçekten hepsi yaşanmış, hakikati olan kıssalardır. Her birisi Peygamberimiz (sav) için teselli, bizim için ayrı ayrı ibretlik hayatlardır.  Bu imani bir konudur. Biz buna böyle iman ettik.

Dr. Hasan ÇINAR
Adana İl Müftüsü

- Mihrap Haber, Dini bölümünde yayınlandı
https://www.mihraphaber.com/haber/5857839/kuran-lafzi-ve-manasi-kime-aittir