Yük hayvanlarına Cuma günü izni

Tarihi bilgiler ışığında hazırladığı videolarla adından sıkça bahsedilen YouTuber Cavit Pançar, "Osmanlı Devletinde Hayvan Sevgisi" konulu bir video paylaştı.

YouTube'da uzun zamandır takip ettiğimiz isimdir Cavit Pancar. Daha önceleri açmış olduğu "Pançar Tarlası" kanalını takip etmiş, hazırladığı tüm videoları büyük bir beğeniyle izlemiştik. "Pançar Tarlası" kanalının kurucusu Cavit Pancar, YouTube kanalını Cavit Pancar adıyla devam ettirdi. Uzun bir zaman video yayınlamaya ara veren Pancar, birkaç hafta önce takipçileriyle yeniden buluştu. 

Son olarak yayınladığı "Osmanlı Devletinde Hayvan Sevgisi" konulu videosunu sizlerle paylaşıyoruz. 

Video açıklaması şöyle; 

Günümüzde sokak hayvanlarına yapılanlar ortada. Hal böyleyken ben de ''Acaba durum Osmanlı Devletinde nasıldı'' diye düşündüm ve ortaya böyle bir video çıktı. Dönemin padişahları bile bu konun özenle üzerinde durmuş ve gerekli tedbirleri almışlar. Sadece sokak hayvanları değil, yük taşıyan canlılar ve kuşlar da unutulmamış..

Ecdadımızın hayvan dostlarımıza bakış açısı böyleydi.Yaradan'dan ötürü yaratılanı sevme anlayışı hakimdi.Günümüze baktığımızda ise hayvanlara karşı yapılanlar artarak devam ediyor. Üstelik bunları yapanların bir kısmı bu görüntülerini sosyal medyada paylaşmaktan da çekinmiyor. İnsan düşünmeden edemiyor; Biz ne ara bu hale geldik...

- Mihrap Haber, Medya bölümünde yayınlandı
https://www.mihraphaber.com/video/3668824/yuk-hayvanlarina-cuma-gunu-izni