MBSTS sınav ücretini düşürün!

SINAV ÜCRETLERİNİ DÜŞÜRÜN!

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din görevlisi olarak görev yapanların her yıl girdiği Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının( MBSTS) adeta çileye dönmesi üzerine açıklama yapan Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığına seslenerek “sınavların 34 ilde yapılması ayrı bir çile. Her yıl sınav ücretlerinin artırılması ayrı bir çile. Sınav ücretlerini düşürün” çağrısında bulundu.

Çalışan-Sen ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, konuyla ilgili konuşmasında şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavları (2020-DİB-MBSTS) din görevlilerine zul olmaya başladı. Diyanet’ten tek isteğimiz; personelinin maddi ve manevi mağduriyetini görmesidir.

MBSTS sınav ücretleri 2015 yılında 80 liraya çıkarıldı. 2016 yılında 95 liraya ve 2017 yılında 110 liraya, 2018 yılında125 liraya, 2019 yılında 150, 2020 YIılında da 170 liraya çıkarıldı. Bu kadar zam olmaz. Biz, 80 liranın bile fazla olduğunu ve bunun düşürülmesini isterken her yıl yüksek oranda artırılıyor. Din görevlilerine zul olan bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir. Sınav ücretleri en fazla 70 lira olmalıdır. Eğer zam yapılacaksa memura verilen zam kadar, sınav ücretlerine zam yapın.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinin 1’nci fıkrasında “Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabilir. Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir. Sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM’ye veya üniversitelere de hazırlatılabilir.”  Denildiğini hatırlatan Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın MBSTS sınav sorularını hazırlayacak uzmanları, uygulayacak memurları ve elektronik cihazları varken sınavların ÖSYM’ye yaptırılması anlamsızdır. Kurum, sınavları kendi yapacak olursa hem sınav maliyeti düşer hem sınava gireceklerin kapasitesine göre soru hazırlanmış olur hem de din görevlileri belirttiğimiz sıkıntılardan kurtarılmış olur, dedi. 

Özdemir, “Din-Bir-Sen olarak, MBSTS sınavına girecek olan din görevlilerinin sınav çilesine son verilmesini, her ilde sınavın yapılmasını istiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığının personelinin mağduriyetini görmesini ve sınav ücretlerinin düşürülmesi için çalışma yapmasını istiyoruz. İleri sürdüğümüz gerekçelerin değerlendirilmesini ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığı ile diğer ilgili birimlerin ortak bir çalışma yaparak uygun bir sınav sistemiyle ve din görevlilerini zorlamayacak bir ücretle sınava girmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz.”dedi.

- Mihrap Haber, Sendika bölümünde yayınlandı
https://www.mihraphaber.com/haber/3664150/mbsts-sinav-ucretini-dusurun