Rabbim gönlümüze göre ver...

Emrah Topcu
Emrah Topcu

Sabah Namazının değerini anlamak için ona iştirak etmek ve o güzel vakitte duaya sarılmak gerekir. Güne Sabah Namazıyla başlamak ne güzel manevi bir moraldir. Hiçbir şey bu manevi morali Allaha olan taatten gayrı vermez veremez... Sabah Namazı güne 1 - 0 önde başlamaktır. Sabah Namazına alışınca insan bir vakit kaçırdığında günü birbirine girer işte... O günü vicdan azabıyla geçirir. Aklında kurduğu ilk plan ve kalbindeki umut bir sonraki Sabah Namazına kalkıp hani o kalkamadığı vakit için özellikle tevbe etmek özellikle eda etmektir namazını...

Hatasız günahsız olamayız değil mi Allahü Teâlâ da bizi hatasız varlıklar olarak yaratmamıştır zaten. Lâkin irade sahibi akıl sahibi insan da hata yapmamaya gayret gösteren ve hataya düşünce de hatasını bilen ona ağlayandır üzülendir. Namazın kati suretle emredildiği dinde namazdan gafil olan din mensubunun ben Müslümanım demesinin önemi nedir Ne kadar samimidir Namazsız ibadetsiz bir Müslüman olmanın ne kadar anlamı vardır. Bunu ben güneş olup ışık saçmamaya benzetiyorum. Müslüman nurunu kâinata dağıtandır. İşte o da Nuru yaratana ibadet ile mümkün olur.

Hani deriz ya sevdiklerimize Rabbim gönlüne göre versin Allah gönlümüze göre haşredecektir bizi şüphesiz Amelden önce niyet gelir biliriz... Gönlünde kötülük olana kötülük gönlünde iyilik olana da iyilik verecektir Rab.. Zilzal Sûresinin son ayeti de bir kanıttır buna zaten. Sabah patronumuzdan laf işitmemek için derse geç kalıp yok yazılmamak için önemli treni yahut hayati bir sınavı kaçırmamak için gösterdiğimiz çabalar aklımıza gelsin. Bu çabaların ne kadarını Sabah Namazı için gösteriyoruz bir gönül muhasebesi yapalım. Çünkü önemli bir dua edeceğim şimdi :

Rabbim gönlümüze göre versin...

- Mihrap Haber, Emrah Topcu tarafından kaleme alındı
https://www.mihraphaber.com/makale/3617401/emrah-topcu/rabbim-gonlumuze-gore-ver