Başkan Erdoğan: Evlilik dışı hayat biçimi meşrulaştırılıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "Engelli Vatandaşlarımızın ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerimizin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni"ne katılarak bir konuşma yaptı.

" Aile kurumu, millî varlığımızın belkemiğidir"

İktidara geldiklerin yıldan itibaren devlet korumasındaki çocuklarla ilgili sistemi baştan sona değiştirdiklerini, yurt tipi binaları terk ederek çocukların aile ve mahalle sıcaklığı içinde hayatlarını sürdürebilecekleri yeni bir sisteme geçtiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

Maddi durumu iyi olmadığı için devlet gözetimine verilen çocukları kendi aile ortamlarında ekonomik ve sosyal olarak destekledik. Hâli hazırda 128 binin üzerinde çocuğun bu şekilde kendi aileleri yanında yetişmelerini sağlıyoruz. Kimsesi olmayan çocuklar için koruyucu aile sistemini yaygınlaştırdık. Bunu yaparken kardeşleri ayırmamaya da itina gösterdik. Hâlen 6 bine yakın koruyucu aile, 7 bin 259 çocuğumuza ne yapıyor? Sahip çıkıyor.

"Aile kurumu millî varlığımızın belkemiğidir" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile kurumunun sağlam şekilde ayakta tutulmasının önemli olduğunun altını çizerek, "Aksi takdirde tıpkı omurgası çökmüş bedenin felç olması gibi aile kurumu dağılmış bir toplumun da yerle yeksan olması kaçınılmazdır. Bugün Batı toplumlarını bekleyen en büyük tehdit budur. Batı çöküyor niye? Aile diye bir kavram buralarda kalmamış, ama şimdi bizi de tehdit ediyor. Aile kurumu dağıldığında nüfus da azalmaya başlıyor. Niye ben en az üç çocuk diyorum? Bunu dememin sebebi güçlü milletler güçlü ailelerden oluşur." ifadelerini kullandı.

Ekonominin belkemiğinin de insan olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan varsa güçlüsünüz, insan yoksa güçlü değilsiniz. İnsan varsa emek var, insan varsa sermaye var, insan varsa para var, insan varsa üretim var, tüketim var, insan yoksa bunların hiçbiri yok. Aile kurumu dağıldığında nüfus da azalmaya başlıyor. Çünkü sadece bireylerin ve onların hayat biçimlerinin hâkim olduğu bir yerde çocuğa yer bulunamıyor. Bu yüzden pek çok Batı toplumu bir süre sonra yeryüzünden silinme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Türkiye'de henüz bu derece değilse bile aynı tehditle yüzleşmeye başlamıştır." şeklinde konuştu.

"Aile kurumunun yaşatılması, güçlendirilmesi en az güvenlik, ekonomi kadar önemlidir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, evlilik dışı hayat biçiminin medya aracılığıyla meşrulaştırıldığı uyarısında bulunarak, "Aile kurumunu kökünden kurutmayı amaçlayan sembollerin önü bilinçli bir şekilde açılırken aile kurumuna sahip çıkan davranışlar küçümseniyor. Bu büyük tehlikeye hep birlikte karşı koymalıyız" dedi.

Kadına şiddet başta olmak üzere sıkıntısını yaşanılan pek çok sorunun çözümünün aile kurumunun güçlendirilmesinden geçtiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: "İşte geçenlerde bir olay daha yaşadık bir namussuz, bir alçak meşru olmayan bir yaşamla maalesef bir kıza onunla beraber yaşıyor neyse asit veya kezzap yüzüne atıyor ve tabii bir göz gidiyor. Mahkemenin verdiği ceza ortalama söylüyorum 13 yıl. Şimdi tabii ben soruşturuyorum, bana verilen cevap şu: Kanunun diyorlar en yüksek oranı bu. Şimdi ben de diyorum ki, bunu da bizim getirdiğimizi söylüyorlar. Ben de diyorum ki arkadaşlara, arkadaşlar siz niye kanun diyerek bize böyle bir cevap yolunu buluyorsunuz? Ben kanundan bahsetmiyorum, ben haktan bahsediyorum, hukuktan bahsediyorum, adaletten bahsediyorum. Siz burada hakkı arayacaksınız, hukuku arayacaksınız, adaleti arayacaksınız. Böyle bir olay kendi kızının başına gelmiş olsa orada bu olayı nasıl değerlendirirsin? Kanunlara mı bakacaksın, yoksa böyle bir hak olur mu, böyle bir adalet olur mu buna mı bakacaksın? Onun için buradan ben tüm yargı dünyasına da sesleniyorum, bu kanunların sayfaları arasındaki maddelere değil, vicdanınızın sesine lütfen kulak verin. Adaletin tecellisini hakta, hukukta arayın. Her zaman söylüyorum, benim yolum kanun yolu değil, hukuk yoludur. Hukuk eşittir kanun değildir, bir defa bunu iyi anlamamız lazım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'deki kadın cinayeti vakaları Avrupa ülkelerinin yarısı, dünya ortalamasının üçte biri kadardır böyle de bir durum var, yani bunu da bilmenizi istiyorum. Buna rağmen ülkemizi âdeta her köşesinde her an kadınların katledildi bir yer gibi gösterme çabalarına rastlıyoruz, bu tür gayretler asla iyi niyetli değildir. Kadına fiziken veya ruhen şiddet uygulayanın hele hele hayatına kastedenin karşısına ilk önce biz çıkarız biz." ifadelerini kullandı.

"Anne olan, eş olan, kız evlat olan, hepsinden önemlisi insanın yarısı olan kadına yönelik her türlü ayrımcı davranışa ve şiddete eyvallah etmedik, etmeyiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, insani duyarlılıkların sinsi bir şekilde istismarıyla aile kurumunun içinin boşaltılmasına ve çökertilmesine de asla izin vermeyeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile kurumunun yaşatılmasını, güçlendirilmesini en az güvenlik, ekonomi kadar önemli gördüklerinin altını çizdi.

- Mihrap Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.mihraphaber.com/haber/3583725/baskan-erdogan-evlilik-disi-hayat-bicimi-mesrulastiriliyor