Erbaş: Sigara kesin ve kati haramdır

Habertürk TV’nin canlı yayın konuğu olan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gazeteci Veyis Ateş’in sorularını yanıtladı. Diyanet İşleri Başkanlığının yürüttüğü hizmetlere ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

Sigara kesin ve kat’i haramdır”

Gazeteci Veyis Ateş’in ‘Sigara haram mı?’ sorusunu yanıtlayan Başkan Erbaş, sigaranın kesin ve kat’i haram olduğunu söyledi.

Pek çok alimin de sigaranın haram olduğunu söylediğini hatırlatan Başkan Erbaş, “İnsanın bedeni mukaddestir, Allah’ın yarattığı bu bedeni beş açıdan korumak gerekiyor. Dinini, aklını malını, canını bir de nesli korumak. Sigaranın sadece birini bile korumaya engel olsa, bu bile haram olması için yeterli. Kaldı ki beşine de zararı var. Dine zararı, biraz incelediğiniz zaman sigara sarhoş edici maddeler arasında sayılıyor. Bugün uyuşturucuya müptela olmuş istisnasız herkesin uyuşturucuya başlama sebebi sigaradır. Uyuşturucuya götüren yol sigarayla başlar” değerlendirmesinde bulundu.

Sigaranın 1 yılda 118 bin 500 kişinin ölümüne sebep olduğuna dikkati çeken Başkan Erbaş, “Öldürmek haram mıdır? Öldürmek haramdır. En büyük günahlardan birisidir. Dolayısıyla bu asrın vebasından, asrın felaketinden insanımızı kurtarmamız lazım” dedi.

- Mihrap Haber, Diyanet bölümünde yayınlandı
https://www.mihraphaber.com/haber/3446724/erbas-sigara-kesin-ve-kati-haramdir