Diyanet Bir-Sen: Tercan Müftülüğündeki Olay Araştırılmalıdır

Diyanet Bir-Sen Bölge Başkanı ve Diyanet Bir-Sen Siverek Temsilcisi Mahmut Bozkuş, Tercan İle Müftülüğünde meydana gelen bir vaiz ve 3 imamın ölümüyle sonuçlanan saldırının tüm yönleriyle araştırılması gerektiğini belirtti. Bozkuş, bir daha benzer acı olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Tercan Müftülüğündeki saldırının diyanet camiasını derinden üzdüğünü belirten Bozkuş, "Erzincan ili Tercan İlçe Müftülüğünde hizmetli olarak çalışan bir personel,kendisine ait ruhsatlı tabancayla müftü vekili vaizi, üç imamı ve kendisini de intihar suretiyle öldürmekle 5 kişinin hayatına kıymıştır. Camiamızı derinden üzen bu elim hadisede vefat eden meslektaşlarımıza yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemillerdiliyoruz. Bu elim hadisenin diyanet camiasında yaşanmasının acısı bizleri derinden üzmüştür." dedi.

"Olayın üzeri kapatılmamalı"

Diyanet camiasında yaşanan trajedik olayın "görevli cinnet geçirdi", "psikolojik sorunları vardı" diyerek üzerinin kapatılmaması gerektiğini belirten Bozkuş, "Sorun psikolojikse psikolojisi bozuk personelin tespiti de ayrı bir sorumluluk olarak önümüzde durmaktadır. Bir personeli vahşete sürükleyen bu hadisenin irdelenmesi yeni vahşetlerin önlenmesi açısından önemlidir. Hele bu vahşeti işleyen personelin adam öldürmenin, intihar etmenin cezasınıiyi bilen bir din görevlisi olması olayın araştırılmasını daha da önemli hale getirmektedir." ifadelerini kullandı.

Olayın esas sebebinin yargının görevi olduğunu vurgulayan Bozkuş, son olarak şunları söyledi: "Bu olay vesilesiyle bir personelindört kişininve kendisinin katili olabilecek derecede psikolojik sorunlu yapan ortamlarım da etkili olduğunu unutmamak gerekir. Bir daha bu olayların yaşanmaması için naçizane tavsiye olarak; kurum amirleriylepersonel arasındaki ilişkinin gözden geçirilmesi, kurum sorunlarının ve sorunlu personellerin anket yoluyla tespit edilerek çözüm üretilmesi için Diyanet'in adım atması gerekir. Vefat eden meslektaşlarımıza tekrar Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralı meslektaşlarımıza acil şifalar diliyoruz."(Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

- Mihrap Haber, Sendika bölümünde yayınlandı
https://www.mihraphaber.com/haber/2450774/diyanet-bir-sen-tercan-muftulugundeki-olay-arastirilmalidir