Nazar boncuğu takmak caiz midir?

Diyanet TV'de yayınlanan ve ilgiyle takip edilen "DİYANET'E SORALIM" programından merak edilen birbirinden önemli meselelere cevaplar verilmeye devam ediliyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri'nin konuk olduğu ve seyircilerden gelen soruların cevaplandırıldığı program bu bölümünde NAZAR BONCUĞU TAKMAK CAİZ Mİ? sorusuna cevap verildi.

NAZAR BONCUĞU TAKMANIN HÜKMÜ

Göz değmesine karşı namaz boncuğu takmak caiz mi? Konuyla ilgili verilen cevap şöyle;

Göz değmesine karşı namaz boncuğu takmak caiz mi? Takılan nazar boncuğu nazarı engeller mi? Öncelikle nazar yani göz değmesi diye bir şey var mıdır?

Cevap: Göz değmesi vardır. Göz değmesinin hem kitapta yeri var. Kalem Suresinin 51 ve 52. ayeti göz değmesinin var olduğunun delilidir. İsabetül Ayn diye isimlendirilen göz değmesi yani nazarın var olduğuna dair hadis-i şerifler de vardır. Nazar boncuğu diya adlandırılan mavi boncuğunun dini bir dayanağı yoktur. Ondan bir şeyin beklenmesi de doğru değildir. Cansız bir varlıkta güç olmaz. Ondan koruma beklemek yanlış olur. Böyle cansız bir varlıktan bir beklentinin olması insanı günaha sokar. Hatta bu beklenti insanı şirke kadar götürebilir.

Ancak mavi boncuğun yani nazar boncuğunun takılması şöyle izah ediliyor;

İnsana göz değmesi yani nazar isabet edeceği zaman, bakan kişinin ilgisi o boncuğu kayarak gözdeki zararlı bakışın keskinliğini azaltır beklentisi vardır. Böyle bir izah yapılsa da bunun dini açıdan bir geçerliliği bulunmamaktadır. Özetle Nazar boncuğunun dinde dini bir kavram olarak yeri yoktur.

- Mihrap Haber, Dini bölümünde yayınlandı
https://www.mihraphaber.com/haber/2384054/nazar-boncugu-takmak-caiz-midir