TEOG'da Yeni Formül

Eğitimci yazar Selçuk Tütak'tan liseye giriş sınavları için yeni formül önerisi...

Selçuk Tütak'ın açıklamaları şöyle:

Şimdiye kadar olan bütün sınavlar içerisinde en mantıklı ve uygulanabilirliği açısından en kolay olan sınav Teog sınavıdır. Ancak biz eğitimciler ve Milli Eğitim Bakanlığı çocuklarımızın daha iyi şartlar altında, stressiz bir süreçte sınava tabi tutulmaları ve en kolay yöntemi bulana kadar düşünmek ve geliştirmek zorundayız. Bu modernize işlemlerinde kimsenin mağdur olmaması için azami ölçüde hassas davranmalıyız.

Şimdi size hem lisede başarıyı arttıracak hem de TEOG sınavında herhangi bir nedenden dolayı başarısız olan öğrencilerimize ikinci bir fırsat tanınmasını teklif ediyorum.

Yani TEOG sınavına giren fakat istediği çizgiye ulaşamayan 8. sınıf öğrencileri için 1 sene ara verme ve tekrar hazırlanarak istediği liseye yerleşme olanağının tanınmasını teklif ediyorum.

Zaten istemediği okula Queenbet zorla yani mecburen girmek durumunda kalan bir öğrenci için kayıp 4 senenin başlaması demek oluyor. Bu öğrencilerden verim almak neredeyse ve onlara okulu benimsetmek neredeyse imkansız bir hal alıyor.

Bu teklifin akademisyenler ve kamuoyu tarafından tartışılmasını ve uygun görülürse velilerimizin de isteğiyle 8. sınıftan sonra 1 sene bekleme dönemi olmasını talep ediyorum. Enine boyuna tartışılması sonucunda karar verecek olan mercilerin onayına sunuyorum.

Bekleme dönemi olan 1 senenin verimli bir çalışma ortamı oluşturulması açısından halk eğitim merkezleri ve belediyelerin kurs imkanları seferber edilmelidir.

Hadi gelin hep beraber çocuklarımıza ikinci bir şans verelim.

Bu vesileyle öğrenciler lise için hem zihinsel hem de duygusal olarak daha hazır olacaklarını ve liselerdeki başarı oranının daha çok artacağını düşünüyorum.

Kamuoyuna saygı ile sunarım.

Selçuk TÜTAK

- Mihrap Haber, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.mihraphaber.com/haber/2381142/teogda-yeni-formul