Gençleri Camilere Alıştırın, Onlara Camileri Sevdirin

Hakkari il müftüsü M. Feysal Geylani personelle Eylül ayı aylık mutad toplantısını yaptı.

15 Eylül 2014 tarihinde Hakkari Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı salonunda Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantıya il müftüsü Geylani'nin yanı sıra, İlahiyat Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Kırış, fakülte sekreteri Halil Atalay, il müftülüğü personel şube şube müdürü Fehmi Özcan, vaiz Yılmaz Önal, büro personelleri ve din görevlileri katıldı.

Kur'an tilaveti ardından personele hitap eden il müftüsü Geylani Allah'a hamd-u senadan sonra şöyle dedi.: "Yeni bir eğitim öğretim yılına bu gün itibariyle başlamış bulunmaktayız. Eğitim- öğretim konusuna dinimizin bakışını vatandaşlarımıza en güzel bir şekilde anlatmaya çalışın. Vatandaşlarımızın çocuklarını özellikle de kız çocuklarını okullara göndermelerini tavsiye edin. Bu günün şartlarında eğitimden yoksun kalan kişilerin katlanmak zorunda kaldıkları zorlukları örneklerle anlatın.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası da yaklaşmış bulunmaktadır. Başkanlığımızca hafta için, Cami ve Gençlik teması belirlenmiş bulunmaktadır. Geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizin İslam'i bir anlayışla yetişmeleri için üzerinize düşeni yapmaya gayret gösterin. Onları camiye alıştıracak, camiyi onlara sevdirecek tutum ve davranışlar içerisinde olun. Hafta münasebetiyle caminizin genel bakım ve temizliklerini, ihtiyaç varsa boya ve badanalarını yaptırın. Cemaate huzurlu ve hijyenik bir ortamda ibadet yapma imkanı sağlamaya çalışın."

Daha sonra görevlilerimize hitap eden Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi sekreteri Halil Atalay konuşmasında; Din görevlilerinin Hz. Peygamber varisi olduğunu, bu bilinçle hareket etmeleri, beşeri münasebetlerinde İslam'i hassasiyeti göstermeleri gerektiğini ve din görevlisi değil din gönüllüsü bilinciyle hareket etmelerinin önemini anlattıktan sonra din görevlilerinin toplumdaki yeri ve önemi konusunda bilgiler sundu.

Kaynak: Hakkari Müftülüğü

- Mihrap Haber, Müftülük bölümünde yayınlandı
https://www.mihraphaber.com/haber/2377266/gencleri-camilere-alistirin-onlara-camileri-sevdirin