1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Yaz Kur'an Kursları 12 Haziran'da Başlıyor
Yaz Kur'an Kursları 12 Haziran'da Başlıyor

Yaz Kur'an Kursları 12 Haziran'da Başlıyor

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü, 12 Haziran'da başlayıp 18 Ağustos'ta sona erecek olan Yaz Kur'an Kursları ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından organize edilen yaz kursları , 12 Haziran'da başlayacak ve 1 Haziran'dan itibaren kayıtlar başlamış olup, Yaz Kur'an kursları kayıtları devam ediyor, kurslar 9 hafta sürecek.

Bir yaz kursunda haftada beş gün, günde üç saat olmak üzere dokuz haftada toplam 135 saat ders yapılmaktadır. Bu ders saati toplamı; İlköğretimde görülen Din dersi saatinin yaklaşık bir katına, liselerdekinin ise yaklaşık üç katına tekabül etmektedir. Bu itibarla çocuklarımızın; Dine, Din görevlilerine, Camilere ve Kur’an kurslarına, Din eğitimine, bakışlarını etkileyen ilk mekânlar yaz kurslarıdır.

Yapılan araştırmalarda; Vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu, hayat boyu ihtiyaç duydukları temel dini bilgileri ve Kur’an-ı Kerim okumayı ilk defa yaz kurslarında öğrendiklerini belirtmişlerdir.

Yaz Kur’an kurslarının çocuklarımızın gelişim çağında düzenlenmesi sebebiyle; Çocuklarımızın Karakter gelişimlerine, Dini yaşantıyı görerek öğrenmelerine doğrudan katkı sağlamaktadır.

Her yaş grubundan öğrenciler yaz Kur'an kurslarında eğitim-öğretim görebilecek DİB Başkanlığımız tarafından yaz Kur'an kurslarına katılacak öğrencilere özel olarak hazırlanan kitaplar ücretsiz verilecek.

Yaz kurslarında eğitim gören öğrenciler Kur'an eğitiminin yanı sıra, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde sportif etkinlikler de bulunabilecek. Ayrıca ramazan ayında öğrencilere yönelik iftar gibi programlar ile gezi, piknik gibi sosyal, kültürel etkinlikler düzenlenecek.

“GEL BU YAZ KUR’AN’I GÖNLÜNE YAZ...

Bügün itibariylr 2016-2017 eğitim ve öğretim dönemi sona erdi. Öğrencilerimiz bir süre dinlenerek uzun bir eğitim yılının yorgunluğunu atatacaklar. Bundan Sonra ise Çocuklarımızın Kur’an ile, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in örnek hayatı ile, cami, mihrap ve minber ile, ibadetlerle tanışmaları ve buluşmaları için çok güzel bir fırsat pazartesi günüden itibaren başlıyor inşallah … 12 Haziran’da başlayıp 18 Ağustos’a kadar devam edecek olan Yaz Kur’an Kurslarımız açılıyor. Bu yaz, “Kur’an ayında , Kur’an’la buluşalım” sloganıyla camilerimiz göz aydınlığı çocuklarımızla şenlenecek…onları camilerimize Kur’an kurslarımıza davet ediyoruz.

Değerli veliler..!

Yeryüzünde Rabbimiz bizlere birçok nimet vermiştir .Bu nimetlerin başında çocuklarımız yavrularımız gelmektedir. Dünyada hiçbir şey çocuklarımızdan daha değerli değildir.Yavrularımız Allahın bize hem nimeti hem de bir emanetidir. Nimete şükretmek, emaneti de korumak kulluk ve insanlık borcumuzdur. Çocuklarımızın gençlerimizin maddi manevi ihtiyaçlarını karşılayarak onlara iyi bir istikbal hazırlamak,maddi ve fiziki ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi manevi gıdalarını da, gönül dünyalarının da ihtiyaçlarını karşılamamız en başta siz,biz anne babaların görevidir.

Çocuk, anne ve babaya Allah'ın bir emanetidir. Onu iyi bir şekilde yetiştirip topluma faydalı bir fert olarak hazırlamak, anne babanın başta gelen görevlerindendir. Çocuk, küçük yaştan itibaren iyi terbiye edilirse hem ailesine, hem de milletine yararlı ve hayırlı bir insan olur. İyi yetiştirilmediği ve gereği gibi terbiye edilmediği takdirde ne kendisine, ne de kimseye yararı dokunmadığı gibi zararlı bir unsur haline gelebilir. Bu sebeple anne ve baba çocuk terbiyesinden hem Allah'a hem de millete karşı sorumludur.

Yavrularımızın yaz Kur’an kurslarına katılmasına anne-babalar olarak öncülük edelim. Onları teşvik edelim. İki ay içerisinde cami ile tanışıp, caminin manevi atmosferi içerisinde koşuştursunlar. Yaz tatillerini hem eğlenerek hem öğrenerek geçirsinler.

Kelime-i şehadeti, kelime-i tevhidi öğrensinler! Rabbimizi tanıyıp bilsinler! İnancımızı, abdesti, namazı, zekâtı, haccı, orucu öğrensinler! Paylaşmayı, yardımlaşmayı, dayanışmayı, merhameti, kardeşliği, birlik ve beraberliği öğrensinler!, Kur’an’la tanışsınlar, Allah’ın kitabını okusunlar! 9 HAZİRAN 2017

AHMET GÖRGÜLÜ
DİYANET-SEN ŞB. BŞK.

Bu haber toplam 652 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.