1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yargıçlar Sendikası tekrar kuruldu
Yargıçlar Sendikası tekrar kuruldu

Yargıçlar Sendikası tekrar kuruldu

 Yargıtay tarafından hakkındaki kapatma kararı geçtiğimiz şubat ayında onanan Yargıçlar ve Savcılar Sendikası (YARGI-SEN), Yargıçlar Sendikası adı ile yeniden kuruldu.

A+A-

 

Konuyu Uluslar arası Çalışma Örgütü’ne (ILO) taşıyan YARGI-SEN,  Türkiye’de sendikal güvencelerin ihlal edildiğini, sendikal faaliyetlerin engellendiğini ifade etmişti. Yargı Sen’in başvurusunu 15-30 Mart 2012 tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirdiği 313. Oturumunda değerlendiren ILO,  önemli bir karara daha imza atmıştı.

ILO kararında,  4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 87 sayılı ILO sözleşmesine uygun hale getirilmesi gerektiği vurgulanarak bu kapsamda hükümeti Anayasa’nın 90. Maddesini ihlal etmemesi konusunda bir kez daha uyarmıştır. Türkiye hükümetinden yargıç ve savcıların sendika kurması önündeki engelleri kaldırmasının istendiği ILO kararında, YARGI-SEN’in derhal ve yeniden bir sendika halinde tüzel kişiliğine devam etmesinin sağlanması için gerekli tüm önlemlerin alınması istenmiştir. 

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikalar Kanunu’nun 15. Maddesine atıfta bulunularak yıllardır çok sayıda sendika hakkında kapatma davası açılmış son olarak hâkim ve savcıların sendikası YARGI SEN gibi, bazı sendikalar aynı maddeye dayanarak kapatılmıştır. YARGI-SEN’in kapatılmasıyla dünyada yargı organının kendi meslektaşlarının kurduğu sendikayı kapatması durumu ilk defa Türkiye’de yaşanmıştır.

Kesk'in web sitesinde konu ile ilgili olarak şunlar ifade edilmiştir:

KESK olarak, yeniden kararlılıkla sendikal mücadeleye başlayan Yargıçlar Sendikası’na başarılar dilerken başta kamu emekçileri olmak üzere sendikal hak ve özgürlükleri yok edilmek istenen tüm çalışanların haklı mücadelesinde yanında olmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. KESK, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sendikalaşma hakkı engellenmek istenen tüm çalışanlarla dayanışmasını sürdürecekir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.