1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Vekil ve Fahrilere kadro verilmesin
Vekil ve Fahrilere kadro verilmesin

Vekil ve Fahrilere kadro verilmesin

Bağımsız Diyanet Hizmet Sen Genel Başkanı Ömer LAPÇIN Medyada Vekil ve Fahri görevlilere kadro verileceğine dair teklif ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

Bağımsız Diyanet Hizmet Sen Genel Başkanı Ömer LAPÇIN yapmış olduğu açıklamada şu sözlere yer verdi.

Son Günlerde Bazı medya organları tarafından vekil ve Fahri görevlilere kadro verileceğine dair haber medyayı meşgul etmektedir.

 Torba Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 4. Maddesinde: “1.1.2005 tarihinden itibaren vekil imam, müezzin-kayyım ve Başkanlığa bağlı Kur'an kurslarında vekil olarak öğreticilik yapanlardan, maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla görevde bulunanların, 3 ay içinde müracaat etmeleri halinde ve yeterlilik belgesine sahip olmaları koşuluyla Başkanlık tarafından ilgili kadrolara hiçbir sınırlamaya bağlı olmaksızın atanırlar.” hükümlerine yer verilmektedir.

 Şu anda ülke genelinde Diyanetin yaptırmış olduğu yeterlik sınavını kazanmış olup da, vekil veya fahri kadrolarda hiç görev almamış o kadar çok aday atanmak için mülakat sınavını beklerken bu teklif nasıl ve ne gerekçeyle ortaya atılmıştır. 
Bu teklif ile Diyanet camiasının hangi sorununa çözüm üretilecektir. 

Eğer gerçekten kadro ihtiyacı varsa Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak olan adil bir sınav ve bunun sonucunda torpillileri değil, gerçekten hak edenleri ihtiyaç duyulan kadrolara zaten kurumun kadro ihtiyacı olduğunda yeterlik sınavını kazanan adaylar içerisinden mülakatta başarılı olanların atamaları yapılmaktadır.

 Vekil görevlilerin büyük çoğunluğunu Daire Amirlerine Siyasilere bazı çevrelere yakın veya dolaylı olarak yakınlaşan kişilerin referansıyla formalite kriterler ve düzmece sınavlar ile veya tamamen sınavsız teklif ile görevlendirmeleri yapılanlar oluşturmaktadır. 

Vekil veya fahri olarak görev yapanlar gerçekten o kadroları hak edecek kadar başarılı olsalardı yapılan mülakat sınavlarında başarısız olmamaları gerekirdi.
Şu anda fiilen görev yapanların Büyük kısmı barajın altında kalmaları demek oluyor ki; vekil görevlendirmelerinde yapılan sözde mülakatlar hakkı ile yapılmamış ve bu kadrolara yapılan atamalar haksız ve adaletsiz bir şekilde gerçekleşmiştir.

Bağımsız Diyanet Hizmet Sen Genel Başkanı Ömer LAPÇIN  açıklamasına şu sözlerle devam etti.
Eğer her Bir kadro ihtiyacını karşılamak için vekil veya fahri olarak görev yapanlar alınacaksa, yıllardır ek ders karşılığı öğretmenlik yapanların niçin alınmadığını düşünüp sorgulamak gerekmez mi?

 Eğer vekil ve fahri görevlilere kadro verilirse bu vebalin altından kimse kalkamayacağı gibi vicdanlardaki adalet duygusu zedelenecek, Diyanet kurumunun saygınlığı da ve güvenilirliği de sorgulanmaya  başlayacaktır.
Bu Gün Özellikle Fahri görevlenlendirmelerin büyük bir kısmında hiç bir kıstas aranmadan tamamıyla eş dost gönlü yapmak için bu görevlendirmelerin yapıldığı herkes tarafından bilinmektedir.

 Bağımsız Diyanet Hizmet Sen Genel Başkanı Ömer LAPÇIN  ;
Bizler Din Görevlisi olarak bilgili olmak zorundayız,
Adaletin kurumu olmak zorundayız.
Fakat Hak Hukuk ve adaletten yoksun bir teklif ile daha önceden yapılan ve vicdanları yaralayan bu hata tekrarlanırsa,alışkanlık haline gelir ve ne belgenin, ne bilginin, ne de bilgilinin hiçbir önemi ve kıymeti kalmayacaktır.

 Şayet söz konusu teklif yasalaşırsa yeterliğe, KPSS sınavına ve diğer sınavlara yıllardır çalışanlar, emek verenler şu soruyu sormazlar mı?  “Madem böylesine beleşçi bir yöntemle kadro almak vardı, biz neden çalıştık”  demezler mi?

 Bağımsız Diyanet Hizmet Sen olarak; medyada yer alan  adalet duygusundan yoksun zihniyetin ürünü olan bu kanun teklifinin meclis gündeminden derhal çıkarılmasını arzu etmekteyiz. 

Bağımsız Diyanet Hizmet Sen Genel Başkanı Ömer LAPÇIN  açıklamasını şu sözlerle tamamladı;
Vekil veya fahri olarak görev yapanlara bu şekilde kadro verilmesi durumunda emeğin ve adaletin ayaklar altına alınmış olacağından ve daha önceden yapılan yanlışın bir kez daha tekrarlandığında alışkanlıklara dönüşeceğini ve bu kadro teklifinde kimlerin düşünüldüğü sorgulanmalı ve konuyu gündeme taşıyanlardan bunu bir kez daha düşünmelerini tüm başarılı kadro bekleyenler adına beklediğimizi ifade ederiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.