1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vekil personel alımlarına son verilsin
Vekil personel alımlarına son verilsin

Vekil personel alımlarına son verilsin

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun 4/B Sözleşmeli personel alımı yapılacağının açıklanması ve bu konuda personel alımı için harekete geçilmesi üzerine yaptığı açıklamada, Vekil Ebe ve Hemşireler ile A

A+A-

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun 4/B Sözleşmeli personel alımı yapılacağının açıklanması ve bu konuda personel alımı için harekete geçilmesi üzerine yaptığı açıklamada, Vekil Ebe ve Hemşireler ile Aile Sağlığı Elemanlarının mağduriyetlerine son verilmesini talep etti.

Erözgün, Planlama yapılırken Vekil Ebe ve Hemşireler eliyle yürütülen hizmetlerin dikkate alınmasını ve Vekil Ebe ve Hemşire alımlarının sürekli olarak durdurulmasını ve mevcut vekil ebe ve hemşirelere kadro verilerek bunca yıllık emeklerinin zayi olmamasını istedi.

Erözgün, dünyanın hiç bir yerinde vekil ebe ve hemşire eliyle sağlık hizmetleri yürütülmemektedir. Bu uygulama çarpık ve insan onuruna ve çalışma hakkına aykırı bir uygulamadır. İhtiyaç bulunan hizmetler için kadrolu sağlık personeli alımına gidilmelidir. Bir taraftan 4/B kadrosunda olanlara 4/A kadrosu vererek mağduriyetleri ortadan kaldıracaksın bir taraftan da 4/B statüsünde yeni alımlar yapacaksın bu uygulama baştan sona kadar adil değildir.

Keza Vekil Ebe ve Hemşirelerden 2224 adedine kadro verirken diğerlerini bir yılı doldurmadığı için bu uygulamanın kapsamı dışında kalmışlardır. Şimdi kadro alamayanlar iki yılını bazıları da üç yılını doldurdu. Bu insanlar kendilerine kadro verilmesi için beklemekteler. Her yeni alım ilanında yerlerine 4/B li alınarak iş sözleşmelerinin iptal edileceği endişesi içinde hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Her gün işten çıkarılma endişesi içinde hizmet üretmekte olduklarını vurguladı.

Erözgün, Sağlık Bakanlığı teşkilat kanunu ile yeni yapılanma yaparken bu haksızlıkları ve adaletsizlikleri ortadan kaldıracak şekilde personel alımlarını planlamalıdır. Öncelikli olarak Vekil Ebe ve Hemşireler ile Aile Sağlığı elemanlarının kadro sorunları çözülerek yeni personel alımları bundan sonra ihtiyaç duyulan kadro ve yerlere göre yapılmalı böylece yıllarca köle düzeninde hizmet veren insanların mağduriyetleri ortadan kaldırılmalı dedi.

Asrın kölesi olarak tarihe geçen Vekil Ebe ve Hemşire uygulaması bir daha gündeme gelmeyecek şekilde ortadan kaldırılmalı diyen Erözgün, Adaleti tesis etmek için adil olmak gerekir çalışanlarına karşı adil olamayan idareler adaleti tesis edemezler. Farklı statülerde personel istihdamı ise baştan sona zulüm ve adaletsizliği ve sorunları içinde barındıran bir uygulamadır. Kurulduğumuz günden beri farklı istihdam modellerinden vazgeçilmesini ve Tek Çözüm Tek Kadro uygulaması olduğunu dile getiriyoruz. Sağlık Bakanlığı artık bu uygulamadan vazgeçerek adaleti sağlamalı Sağlık Hizmetinin bir ekip hizmeti olduğunu ve ekip üyelerinden bazılarının huzursuz ve rahatsız olması halinde ekibin tüm çalışmalarını olumsuz yönde etkileyeceğini kabullenmesi gerektiğini belirtti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.