1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Vali Coş: Sabrı zorlayanlara karşı ‘ya sabır çekip’ devam edeceğiz
Vali Coş: Sabrı zorlayanlara karşı ‘ya sabır çekip’ devam edeceğiz

Vali Coş: Sabrı zorlayanlara karşı ‘ya sabır çekip’ devam edeceğiz

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, sivil toplum kuruluşlarının her alanda görüşlerini demokratik esaslar çerçevesinde kamuoyu ile paylaşmalarının takdire şayan bir davranış olduğunu söyledi.

A+A-

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, sivil toplum kuruluşlarının her alanda görüşlerini demokratik esaslar çerçevesinde kamuoyu ile paylaşmalarının takdire şayan bir davranış olduğunu söyledi. Bu tür girişimlerin hem ifade özgürlüğünü hem de demokrasinin sistematik bir şekilde güçlenmesinin sağlayacağını dile getiren Coş, “Hukukun sınırlarını aşan; ama sözde demokratik tavır ve eylemler olursa bu demokrasinin gelişmesine katkı yapmaz. Aksine bulanık suda balık avlamak isteyen, karanlık zihniyetli insanların bu fırsattan istifade etmelerine imkan verir.” dedi.

‘BİR DE SABRI ZORLUYANLAR VAR’

    Anadolu Girişimci İşadamları Derneği'nin (AGİD), Hilton Oteli’nde düzenlediği 'Ufku Zorlayanlar’ toplantısının açılışında konuşan Coş, “Programın adı ufku zorlayanlar. Ufku zorlayanların her zaman başımızın üzerinde yeri var. Ama bir de sabrı zorlayanlar var. Sabrı zorlayanlara karşı da ‘ya sabır çekip’ yine devam edeceğiz. Asla gayri meşru yol ve yöntemlere itibar etmeyeceğiz. Temennimiz hepimizin ufku zorlaması. ‘İki günü eşit olan ziyandadır’ anlayışı ile daha güzelliğe ulaşmak için çabalamak zorundayız. Bu düşünceyle hareket ettiğimiz takdirde dikenlerin azalacağını, tomurcukların, goncaların artacağını; ülkemizin dünyanın daha da güzelleşeceğini ümit ediyorum.” diye konuştu.

    Çok sayıda sanayici ve işadamlarının katıldığı etkinlikte Coş, hukukun ‘usul esastan önce gelir’ temel prensibine işaret etti. Üstü kapalı Taksim Gezi Parkı eylemlerini ima eden Coş, şöyle devam etti: “Bir konuda haklı olabilirsiniz. Ama o hakkınızı almak için de meşru yöntemler kullanmanız lazım. Örneğin; işadamlarının birçok kişiden alacağı vardır. Hukuki yöntemler yerine kişinin tepesine çöküp, ümüğünü sıkıp cebinde cüzdanını almak veya zorla çek yazdırmaya kalkışmanın adı ‘alacağı tahsil etmek değil’, gasp suçudur. Amacınız haklı ve hukuki olabilir; fakat buna meşru yöntemlerle ulaşmak lazım. Hukuk dışı bir metotla yapılan meşru bir işi ‘gayri meşru’ olur. Günün önemine binaen hatırlatmak istedim. ” CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.