1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. Vahyin Yücelttiği Kadın Konferansına Yoğun İlgi
Vahyin Yücelttiği Kadın Konferansına Yoğun İlgi

Vahyin Yücelttiği Kadın Konferansına Yoğun İlgi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Burdur İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun organize ettiği konferans programı düzenlendi.

A+A-

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Burdur İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun organize ettiği konferans programı düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Sabri AKPOLAT’ın konuşmacı olarak katıldığı “Vahyin Yücelttiği Kadın” konulu konferansa vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Uzman İmam-Hatip Ali Mücahit YILMAZ’ın sunuculuğunu yaptığı program, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Ulu Camii Baş İmam-Hatibi Turan ÇAKIR’ın Kur’an tilavetinin ardından Aile ve Dini Rehberlik Büro koordinatörü Bünyamin ÖZDAŞ, Burdur Aile ve Dini Rehberlik Bürosu’nun misyon ve vizyonu hakkında kısa bilgi verdi. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Aile ve Dini Rehberlik Büroları Tanıtım Sinevizyonu katılımcılar tarafından ilgi ile izlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Burdur İl Müftüsü Hıdır BAYRAK, programa gösterilen ilgi nedeni ile teşekkürlerini ifade ederek Yüce Dinimiz İslam’ın insanı ve kadını yücelttiğini ifade ederek şunları söyledi: “Hz. Peygamberin geldiği dönemde Cahiliye Döneminde kadının şahsiyeti yoktu. Yıllar boyunca bir köle, hatta bir eşyadan farksız olarak yaşamaya mahkûm edilen kadını, gerçek benliğine, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hazret-i Muhammed Mustafa'nın (s.a.v.) Allah tarafından getirip insanlara tebliğ buyurmuş olduğu İslam dini kavuşturmuş, kadına gerçek değer ve itibarını vermiştir. Kadın olmazsa ana olmaz, kadın olmazsa eş olmaz, kadın olmazsa çocuk olmaz, kadın olmazsa yuva olmaz, kadın olmazsa insan olmaz. Aile binasının kurulmasında emsalsiz bir yeri bulunan kadına gerçek değerini veren ve onu düştüğü yerden kurtaran, toplumda kendisine layık olan yeri veren İslam’dır. "Cennet anaların ayakları altındadır" Peygamberimiz (s.a.v.) bu mübarek sözü ile kadının toplumdaki yerini ne güzel tayin buyurmaktadır.”

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Sabri AKPOLAT ise konuşmasında Kadının, her şeyden önce insan olduğu vurgusu yaparak, Asrı saadetten öne çıkan kadın sahabelerden ve Yüce Kitabımızın yücelttiği örnek kadınlardan bahsetti. Kitabımız Kur’ân-ı Kerim, insanın onurlu, şerefi ve mükerrem olduğunu çeşitli âyet-i kerimelerle bize sunduğunu söyledi.

Sabri AKPOLAT, konuşmasında “İnsanlar arasında yaratılış ve dini sorumluluk açısından mutlak eşitlik olduğunu, insanların erkek veya kız olarak dünyaya gelişinde kendi tercihlerin olmadığını, erkek veya kız çocuğunun dünyaya gelişinde Yaratanın iradesinin olduğu bizlere Ayeti Kerime’de şu şekilde bildirmiştir: “Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinizden sakının. Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabalık haklarına riayetsizlikten de sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.”

Yaratılışta eşit olan kadın ve erkek arasındaki üstünlük, yaratılış itibariyle değil, Allah’tan sakınma yani Takva alanındadır.

Ayrıca; kadınları Allah’ın emaneti olarak aldığımızı ve emanete en iyi şekilde sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Konferansın sonunda İl Müftülüğümüz tarafında katılımcılara çıkışta ikramda bulunuldu.

Haber: Arif KAYAHAN

Bu haber toplam 412 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.