1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Üvey öğretim adalet bekliyor
Üvey öğretim adalet bekliyor

Üvey öğretim adalet bekliyor

Üniversite harçlarının kaldırılması belli öğrenci kesimi tarafından olumlu karşılanırken, harç alınmaya devam edilecek olan İkinci öğretim öğrencileri tepkili.

A+A-

Üniversite harçlarının kaldırılması belli öğrenci kesimi tarafından olumlu karşılanırken, harç alınmaya devam edilecek olan İkinci öğretim öğrencileri tepkili. Fahiş ücretlerle okuyan ikinci öğretim öğrencileri de adalet bekliyor.

YOLUNACAK KAZ MIYIZ?
Sosyal medyada örgütlenen öğrenciler, kendilerine üvey evlat muamelesi yapılmasından rahatsız: "Çoğumuz çalışmak zorunda olduğu için ikinci öğretim okuyor. İkinci Öğretim programları kapsamında puanları çok yüksek bölümler var. Bize yolunacak kaz muamelesi yapmayın. 150 TL'lik harçları kaldırmak kolay. 2 bin TL harç verenimiz de var!"

Geçtiğimiz gün toplanan Bakanlar Kurulu 5.5 saat süren toplantının ardından 1. Öğretim ve Açıköğretim öğrencilerinden alınan öğrenim harçlarının kaldırılmasına karar verdi. On binlerce öğrenciyi sevindiren karar on binlercesini de üzdü. Hükümet adına açıklamayı yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Bundan böyle birinci öğretimde ve açıköğretimde harçlar kaldırılmıştır. İkinci öğretimde ise ücret alınmaya devam edilecek'' dedi.

Harçların kaldırıldığı müjdesini veren Arınç, ikinci öğretimden alınan paranın kanunda 'öğretim ücreti' olarak geçtiğine değinerek bu ücretin alınmasına devam edileceğini söyledi. Fahiş harçlarla öğretimlerine devam etmeye çalışan ikinci öğretim öğrencileri ise hükümetin kendilerine yönelik bu tutumuna adeta isyan etti. Sosyal medyada yoğunlaşan kampanyaya birçok akademisyen, gazeteci ve yazar da destek verdi. Yazar Tarık Tufan, "Bir iyilik etmişsiniz madem ikinci öğretim öğrencilerinin kursağında bırakmayın. Bunlar ağa çocuğu mu ki para dertleri olmasın" dedi. Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan ise İkinci ögretimler kanun değişikliği yapılana kadar (ki yapılması gerekir) suç işlemeye devam edebilirler. Pankartlar fora!" ifadelerini kullandı.

Milli Gazete harç ödemeye devam edecek İkinci Öğretim öğrencileriyle konuştu. İşte öğrencilerin tepkileri:

Halil İbrahim Yeşil: "2. Öğretim öğrencilerine üvey evlat muamelesi yapılıyor. Biz bunu unutmayız. Bu Anayasanın eşitlik ilkesine tamamen ters."

Deniz Güngör: "Ben çalışmak zorunda olduğum için ikinci öğretim okuyorum. Puanım birçok okulun 1. öğretimine yetiyordu. Bunun farkındalar mı?"

Fırat Balık: "Bu yapılan tam anlamıyla saçmalık. Sadece saçmalık olsa göz ardı edilir belki ama aynı zamanda haksızlık."

İsmail Karatay: "150 TL'lik harçların kaldırılmış olması çok büyük bir şey değil ki. Asıl canı acıyan ikinci öğretimler. Keşke ikinci öğretimlerden de para alınmasaydı. En azından ikinci öğretimler, birinci öğretimlerin önceden verdikleri parayı verebilseydi."

Efe Zorlu: "İkinci öğretimde okuyan öğrencilerin de babası işçi, memur, emekli. Biraz da empati yapın sadece kendi çıkarınızı düşünmeyin. Nasıl bir millet olduk biz."

Yiğit Göney: "Biz galiba şu bitmeyen Osmanlı borçlarını ödüyoruz. Adaletten anladığınız bu mu?"

Sinem Uğur: "2. öğretimleri ve ailelerini çok üzdüler. Bunu farkında olsunlar, gerisini biz hallederiz"

Ahmet Baygeldi: "Öğretimlerden kat be kat daha fazla harç ödeyen 2.öğretimler için de pekâlâ birşeyler yapılabilirdi. Zira bu parayı denkleştirmek adına part time-full time işlerde çalışan hatırı sayılır bir öğrenci topluluğu var. En azından bir indirim söz konusu olabilirdi." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.