1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Uluslararası Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Sempozyumu yapıldı
Uluslararası Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Sempozyumu yapıldı

Uluslararası Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Sempozyumu yapıldı

Uluslararası Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Sempozyumu, İngiltere, Bosna Hersek, Nijerya, Mısır ve Türkiye’den akademisyen, devlet adamı ve konukların katılımıyla gerçekleşti.

A+A-

Uluslararası Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Sempozyumu, İngiltere, Bosna Hersek, Nijerya, Mısır ve Türkiye’den akademisyen, devlet adamı ve konukların katılımıyla gerçekleşti.

Malatya'nın Darende ilçesindeki Darende Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen program, Mısırlı Hafız Hussain Türkan’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Hulusi Efendi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mustafa Yağcı, Somuncu Baba ve Hulusi Efendi gibi sevgi duygularını yoğun bir şekilde yaşayanların tüm insanlığa hizmet için seferber olduklarını belirterek, “Altı asır önce Darende’yi yurt tutan, bu diyarı maneviyat ışıklarıyla aydınlatan Somuncu Baba Hazretleri, gül diyarı Darende’nin medarı iftiharıdır. Hulusi Efendi, asrımızdan gelecek asırlara bir sel gibi çağlayıp coşan, insana sevgiyi maya maya yoğuran bir büyük yakarışın gönül yazgısı, erdemin gökçeği sözün en gerçeğidir” dedi.

Somuncu Baba, Hulusi Efendi ve Hulusi Efendi Vakfı’nın tanıtım filminin izlenilmesinden sonra protokol konuşmalarına geçildi. Sempozyuma katılan Saraybosna Senfoni Orkestrası Maestrosu Emir Muhanovic, bir süre önce Türkiye’ye gelen Bosna Hersek’in önemli din adamlarından General Sheikh Halil Hulusi Brizina’dan Darende ziyaretini dinledikten sonra ilçeyi mutlaka görmesi gerektiğini ve o amaçla etkinliklere katıldığını söyledi.

Nijeryalı Büyükelçi Mohammed Yousef Babagindeo, önceki yıllarda da etkinliğe katıldığını belirterek, “Her ziyaretim bir öncekinden daha güzel, daha maneviyat dolu ve güzelliklerle geçiyor. Bu, kısmet olursa önümüzdeki yılın bundan daha güzel olacağının habercisidir” dedi. Babagindeo sözlerini “Allah, Türkiye’yi de Nijerya’yı da korusun” dilekleriyle bitirdi.

Somuncu Baba’nın Darende’ye gelmesinin, ilçeye büyük bir değer kattığını ifade eden Darende Belediye Başkanı İsa Özkan da, “Onun yaktığı ışıkla bugün Hulusi Efendi Vakfı insanlara önemli hizmetler kazandırmış, Darende’yi her alanda geliştirmiştir” dedi. Darende Kaymakamı Mehmet Aktaş ise mesajları çağları aşarak insanlığa hizmetle günümüze ulaşan Somuncu Baba ve Hulusi Efendi’nin, Anadolu’yu maneviyatları ile aydınlattığını dile getirdi.

Sempozyumda Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil “Somuncu Baba’nın yetiştirdiği talebeleri ve etkileri”, Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, “Bir Kültür Ocağı: Somuncu Baba’nın inşa ettiği muhit”, Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Özköse “Hulusi Efendi’de irfani gelenek”, Maramara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Kahraman, “Hulusi Efendi’nin hutbelerinde ilim ve irfan”, Mısır Ain Shams Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Ahmet Sami Elaydy “Hulusi Efendi’nin hayatında ahlaki tavırlar” ve İngiltere Glasgow Üniversitesi Öğretim Üyesi Sheikh Rudwan Mohammed de “Hulusi Efendi’nin divanında ilim ve irfan ilişkisi” başlıklı konularda sunumlar yaptı. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.