1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı 75 bin sınırına dayandı
Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı 75 bin sınırına dayandı

Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı 75 bin sınırına dayandı

Geçen yıl Nisan ayından beri meydana gelen şiddet olayları nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı 73 bin 587'ye ulaştı.

A+A-

Geçen yıl Nisan ayından beri meydana gelen şiddet olayları nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı 73 bin 587'ye ulaştı. Suriyelilerden 29 bin 549'i ülkelerine dönerken, kalan 44 bin 38 kişinin bölge illerinde kurulan çadırkent ve konteynerkentte her türlü ihtiyaçları karşılanıyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'den gelenler için Hatay’da 5, Şanlıurfa’da 2, Gaziantep’te 1 olmak üzere toplam 8 çadırkent ve Kilis’te 12 bin kişilik 1 adet konteynerkent kurulduğu bildirildi.

2011 yılı Nisan ayı içerisinde Suriye’de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle, nüfus hareketlerine yönelik olarak bugüne kadar Türkiye'ye gelen 70 binden fazla Suriye vatandaşı için, Başbakanlık AFAD tarafından 4 ilde kurulan kamplarda bir yılı aşkın süredir her türlü insani yardım ihtiyacının karşılandığı belirtilen açıklamada, "Başkanlığımızın koordinasyonunda; ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde ve konteynerkentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetler verilmektedir. Konteynerkent ve çadırkentlerde her türlü koordinasyon; ulusal ve uluslararası afet ve acil durumlarda ülkemiz adına yetkili kurum olan Başbakanlık AFAD tarafından sağlanmaktadır. Başbakanlık AFAD’ın gönderdiği ödenekler ile kurulan kamplarda; okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar da yer almaktadır. Konteynerkent ve çadırkentlerde, ülkemize giriş yapan Suriye vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir." denildi.

30–31 Temmuz tarihlerinde 525 Suriye vatandaşının Türkiye'ye giriş yaptığı, 532 kişinin de kendi istekleri ile geri döndükleri belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Bugüne kadar ülkemize toplam 73 bin 587 Suriye vatandaşı giriş yapmıştır. Bugüne kadar toplam 29 bin 549 Suriye vatandaşı ülkesine dönmüştür. Bugün itibariyle; Hatay’da 10 bin 808, Gaziantep’te 7 bin 502, Kilis’te 12 bin 32 ve Şanlıurfa’da 13 bin 337olmak üzere toplam 43 bin 679 Suriye vatandaşı ülkemizde barındırılmaktadır. Ayrıca, 39’u refakatçi, 320’si hasta ve yaralı olmak üzere toplam 359 kişi hastanede bulunmaktadır. Hastanedekilerle birlikte ülkemizde toplam 44 bin 38 Suriye vatandaşı bulunmaktadır." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.