1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye’nin kişi başı geliri Bulgaristan ve Romanya’dan daha iyi
Türkiye’nin kişi başı geliri Bulgaristan ve Romanya’dan daha iyi

Türkiye’nin kişi başı geliri Bulgaristan ve Romanya’dan daha iyi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Eurostat tarafından ülkelerin satın alma paritesi cinsinden kişi başı gelirlerini gösteren verileri değerlendirdi.

A+A-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Eurostat tarafından ülkelerin satın alma paritesi cinsinden kişi başı gelirlerini gösteren verileri değerlendirdi. Söz konusu verilere göre Türkiye’nin satın alma gücü paritesi cinsinden kişi başı gelirin yüzde 56’ya yükseldiğini belirten Yılmaz, bu değerler Türkiye’nin AB üyesi olan Bulgaristan ve Romanya’dan daha iyi durumda olduğunu vurguladı. Bakan Yılmaz bu gelişmelere ek olarak Gerçek Bireysel Tüketim değeri endeksinde Türkiye’nin yüzde 60 ile Hırvatistan dahil 3 AB üyesi ülkeden daha iyi bir görünüme sahip olduğunu olduğunu kaydetti.

Kalkınma Bakanı, Meclis’te görüşülmeye başlanan 10. Beş Yıllık Kalkınma Planı çerçevesinde, Türkiye’nin 2018 yılında 1,3 trilyon dolarlık bir ekonomik hacme, 16 bin dolarlık kişi başı gelire ve 277 milyar dolarlık ihracata ulaşacağının altını çizdi. Önümüzdeki 5-10 yıllık dönemde Türkiye’nin kritik eşik olan yüzde 75 değerine yaklaşacağını öngören Cevdet Yılmaz, “AB’nin küresel krizi atlatma sürecinin zaman alacağı, giderek yaşlanan demografik yapısının getirdiği sorunlar ve siyasi vizyon eksikliği Türkiye ile AB arasındaki makasın düşünülenden de daha hızlı kapanabileceğini gösteriyor. Türkiye geçmiş on yılda sağladığı güven ve istikrarı önümüzdeki on yılda da sürdürerek uluslararası yarışta çok daha üst bir konuma yükselecektir.” dedi.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.