1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Türkiye'de her 10 çocuktan biri prematüre doğuyor
Türkiye'de her 10 çocuktan biri prematüre doğuyor

Türkiye'de her 10 çocuktan biri prematüre doğuyor

Türkiye’de her yıl dünyaya gelen 1 milyon 250 bin bebekten yüzde 10’unun prematüre olduğu belirtildi. Özel Adana Metro Hastanesi tarafından Dünya Prematüre Günü nedeniyle prematüre doğan çocuklara yönelik bir şenlik düzenlendi.

A+A-

Türkiye’de her yıl dünyaya gelen 1 milyon 250 bin bebekten yüzde 10’unun prematüre olduğu belirtildi.

Özel Adana Metro Hastanesi tarafından Dünya Prematüre Günü nedeniyle prematüre doğan çocuklara yönelik bir şenlik düzenlendi. Yaklaşık 25 çocuğun katıldığı şenlikte pasta kesen çocuklar, oyuncaklarla sevindirildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Özel Adana Metro Hastanesi Yenidoğan Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Nejat Narlı, Türkiye’de her yıl doğan 1 milyon 250 bin bebekten yaklaşık yüzde 10’unun erken doğum olduğunu vurguladı.

Erken doğan prematüre bebeklerin Yenidoğan Bilim Dalı’nın en önemli sorunu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Narlı, buna rağmen tıptaki son gelişmeler ile erken doğan bebeklerin yaşam şansları giderek arttığını dile getirdi. Annede enfeksiyon, kalp, böbrek ve hipertansiyon gibi hastalıklar, anne ve bebek arasındaki kan dolaşımı sorunları gibi nedenlerle erken doğumların gerçekleştiğini vurgulayan Prof. Dr. Narlı, “38 haftanın altında doğan bebekler erken doğmuş kabul ediliyor. Dünyada erken doğum oranı yüzde 10 civarında. Ülkemizde de yılda dünyaya gelen 1 milyon 250 bin bebekten yüzde 10'u prematüre. Bunlardan 35 ve 38 hafta arasında doğan bebeklerin büyük bir kısmı kuvöz bakımı gereksinimi olmadan annesinin yanına verilebiliyor. Ancak 35 haftanın altında doğan bebekler kuvöz bakımı ve gerekli olan diğer tıbbi müdahalelere ihtiyaç duyabiliyor." diye konuştu.

Bebeklere uygulanan tıbbi müdahaleler ve kullanılan cihazlarda büyük gelişmeler yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Nejat Narlı, "Bu gelişmeler prematüre doğan bebeklerin yaşama şansını ciddi oranda artırdı. Solunum cihazlarının sayısı arttı, erken doğuma bakıştaki bilinç gelişti. Sadece yeni doğan hekimlerinin değil, kadın doğumcu ve çocuk hekimlerinin işbirliği de bu bilincin gelişmesinde önemli rol oynadı. Çünkü bebek doğmadan önce erken doğum riski varsa, gelişebilecek sorunları azaltma konusunda girişimlerde bulunuluyor ve planlama yapılıyor. Tüm bu olumlu gelişmeler sayesinde 10 yıl önceye göre prematürede yaşam oranı ciddi şekilde artarken, yaşatılan bebeklerde sakatlık olması gibi sorunlar da azaldı." ifadelerini kullandı.

Erken doğan bebek yaşamın ilk dakikalarında uygun basınç, oksijen yoğunluğu, akciğeri geliştirecek ilacın direkt akciğer içine verilmesi gibi teknikleri içeren özel girişimlerin, canlandırma ve tedavinin çok önemli yeri bulunduğunun altını çizen Narlı, "Akciğerin gelişimini sağlayabilmek ve hasarlanmasını en az düzeyde tutacak bu girişimler, bebeğin sadece doğum sonrası saatlerinde değil, ömür boyu yaşam kalitesine etki edecektir. Bebekler, yoğun bakım ünitesinde kendi başlarına yeterli solunumu sağlayacak düzeye gelene kadar izlenir. Bu aşamada oldukça hassas olan ve durumları çok çabuk değişebilen bebeklerin yakın takibi çok önemlidir." şeklinde konuştu.

Adana Metre Hastanesi’nde ise yılda 600’ü aşkın prematüre bebeğin izlendiğine vurgu yapan Prof. Dr. Narlı, şunları kaydetti: "Önemli olan prematüre doğan bebeklerin uygun ve iyi bakımı yanı sıra erken doğumun da önlenmesidir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyin ölçüldüğü çocuk ölümlerinin azaltılmasında prematüre doğan bebek ölümlerinin azaltılmasının önemli bir yeri vardır."

Bu arada etkinlikte öğrenciler kendileri için hazırlanan pastayı keserken, hastane yönetimi tarafından bebeklere çeşitli hediyeler verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.