1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk Sağlık Sen: Birliklerdeki görevlendirmelerde liyakat esas alınmalı
Türk Sağlık Sen: Birliklerdeki görevlendirmelerde liyakat esas alınmalı

Türk Sağlık Sen: Birliklerdeki görevlendirmelerde liyakat esas alınmalı

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Kamu hastane birliklerinde, genel sekreterden büro görevlisine kadar yapılacak tüm istihdamda siyaseten yakınlık, birilerinin adamı olma gibi kriterler yerine ehliyet ve liyakat gibi değerler dikkate alınmalıd

A+A-

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Kamu hastane birliklerinde, genel sekreterden büro görevlisine kadar yapılacak tüm istihdamda siyaseten yakınlık, birilerinin adamı olma gibi kriterler yerine ehliyet ve liyakat gibi değerler dikkate alınmalıdır.” dedi.

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yaptığı yazılı açıklamada, 663 Sayılı KHK ile kamu hastane birliklerinin hukuken hayata geçirildiğini hatırlattı. Kahveci, İşletme mantığı ile hastanelerin yönetilmesinin sakıncalar doğuracağını ifade etmelerine rağmen, 2 Kasım 2011’de yayınlanan 663 Sayılı KHK ile kamu hastane birlikleri hukuken hayata geçirildiğini kaydetti. Kahveci, sözlerine şöyle devam etti: "Bir yıl içerisinde de illerde kamu hastane birliklerinin oluşturulacağı ve hastanelerdeki idari görevlerde bulunan tüm yöneticilerin görevlerinin sonlandırılacağı belirtilmişti. Bugün bu sure doluyor. Mevcut baştabip ve diğer hastane yöneticilerinin görevleri sona erdirildi. Artık hastane yönetiminde yeni bir döneme girildi.”

“BİRLİKLERDE 10 BİN 300 SÖZLEŞMELİ GÖREV YAPACAK”

Kamu hastane birliklerinde toplam 10 bin 300 kişinin görev alacağını aktaran Kahveci “Yeni dönemde kamu hastane birlikleri ile hastanelerin yönetim organizasyonunun tepesindeki isim genel sekreter olacaktır. Hastane yöneticileri ve başkanlar genel sekretere bağlı olacaklar. Tüm idareciler sözleşmeli olacaklar.” diye belirtti. Türkiye genelinde kamu hastane birliklerinde 10 bin 300 kişinin sözleşmeli olarak istihdam edileceğini dile getiren Kahveci, “Sözleşmeli çalışma sorunlu bir istihdamdır. Tüm çalışanların kadrolu olması gerekirken, Sağlık Bakanlığı’nda sözleşmeli yöneticilikte başlatılarak yeni bir sorun daha ortaya çıkarılmıştır.” ifadesini kullandı.

“LİYAKAT VE EHLİYET ARANMALI”

Kamu hastane birliklerinde görevlendirmelerde siyasi yakınlık gibi kriterler yerine ehliyet ve liyakate dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Kahveci, “Söz konusu kamu hastane birliklerinde genel sekreterden büro görevlisine kadar yapılacak tüm istihdamda siyaseten yakınlık, birilerinin adamı olma gibi kriterler yerine ehliyet ve liyakat gibi değerler dikkate alınmalıdır. Görevlendirilecek tüm idarecilerden de temel beklentimiz, adaletli bir yönetim göstermeleri ve çalışanlar arasında herhangi bir ayrım yapmamalarıdır. Çalışanların taleplerini ve beklentilerini mutlaka dikkate almalarıdır.” dedi.

“ÇALIŞANLARIN TALEPLERİ KARŞILANMALI”

Kamu hastane birliklerinin, hastanelerde hizmet üreten sağlık çalışanlarının özlük hakları açısından herhangi bir iyileştirmenin olmadığı bir düzenleme ile hayata geçtiğini ifade eden Kahveci, ilerleyen süreçte yapılacak düzenlemelerle bunun telafi edilmesi gerektiğini kaydetti. Kahveci çalışanların döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması gibi temel taleplerinin kabul edilmesini istediklerini belirtti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.