1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar'ın "Kızılay Haftası" mesajı
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar'ın "Kızılay Haftası" mesajı

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar'ın "Kızılay Haftası" mesajı

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası'nın, Kızılaycılık bilincinin oluşturulmasında, Kızılay'ın ulus açısından önemini vurgulamak ve Kızılay'ın karşılıksız sunduğu hizmetlere kamu

A+A-

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası'nın, Kızılaycılık bilincinin oluşturulmasında, Kızılay'ın ulus açısından önemini vurgulamak ve Kızılay'ın karşılıksız sunduğu hizmetlere kamuoyu desteğini sağlamak açısından büyük önem taşıdığını belirtti. 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar Kızılay Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu. Akar, 1868 yılından bu yana ulusal ve uluslararası alanda her koşulda insanların acısını hafifletmeye çalışan ve hizmetlerinde hiçbir ayrım ve çıkar gözetmeyen Türk Kızılayı'nın Türkiye'nin en köklü ve güçlü yardım kuruluşu olduğunu söyledi. Akar, 144 yıldır insan onurunun korunması amacıyla, gönüllü olarak çalışmalar yürüten Türk Kızılayı'nın, günümüze kadar yurtiçi ve yurtdışında milyonlarca ihtiyaç sahibine yardım eli uzattığı ifade etti. "Savaşta ve barışta, sosyal hayatta, uluslararası alanda ve afetlerde birçok görev üstlenen Türk Kızılayı, mensubu olduğu Hareketin 7 temel ilkesinden biri olan gönüllülük esasına göre çalışmalarını yürütmektedir" diyen Akar, Türk Kızılayı'nın sonsuz bir özveriyle gerçekleştirdiği çalışmalarda temel gücünün yardımsever halk ve Kızılaycılık ruhu olduğunu vurguladı. Akar, toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli görevler üstlenen ve birçok konuda da öncü olan Türk Kızılayı'nın, kan, ilkyardım, afet müdahale, sağlık, sosyal hizmetler, gençlik ve gönüllülük çalışmaları ile eğitim alanlarında da hizmetler sunduğunu hatırlattı. Akar, "Kuruluşundan bu yana afete hazırlık ve afetlerde halkın gereksinimlerini karşılamaya yönelik çalışmalar yürüten Kızılay, ulusal ve uluslararası planda bütün bu çalışmalarıyla saygınlık kazanmıştır. Kızılay yurdumuzda meydana gelen doğal afetlerde, felaketzedelerin acılarına ortak olur. Yerleşim sistemleri, battaniye, giyim eşyası, gıda maddesi, sıcak yemek, sağlık yardımı yaparak afetzedelerin acısını hafifletir" dedi.

Türk Kızılayı, halk sağlığı ile yakından ilgilenen bir kurum olarak Türkiye'de kan hizmetlerinin kurulup geliştirilmesi görevini üstlendiğini hatırlatan Akar, 'güvenli kan' temini projesi ile Türkiye'nin kan sorununu çözmeyi hedefleyen Türk Kızılayı'nın Türkiye'nin kan gereksiniminin önemli bir bölümünü karşıladığını söyledi. Türk Kızılayı'nın Türkiye'nin birçok bölgesinde hizmet veren tıp merkezleri ile hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara ücretsiz, diğer vatandaşlara da sembolik ücretlerle sağlık hizmeti sunduğunu belirten Akar, sosyal hizmet alanında da birçok faaliyet yürüten Türk Kızılayı'nın, çalışma gücünü kaybetmiş, yoksul ve korunmaya muhtaç vatandaşlara yiyecek, giyecek ve nakdi yardımlar yaptığını bildirdi. Akar, "Sosyal güvencesi olmayan kişilere ilaç yardımı ve ücretsiz sağlık yardımı yapan Kızılay, engelli vatandaşlarımıza da yardım elini uzatmaktadır. Türk Kızılayı, ayni ve nakdi yardımlarının yanı sıra yurdumuzun değişik yörelerinde şubeleri tarafından kurulan ve yönetilen aş ocaklarında her gün binlerce yoksul vatandaşımıza sıcak yemek vermektedir" dedi.

Akar, Kızılayın, hizmetlerinin kalitesini arttırmak amacıyla personeli, üyesi, gönüllüleri ve işbirliği içinde çalıştığı kurum ve kuruluşların çalışanlarına ve halkın afet bilincini arttırarak afetlerden daha az zarar görmelerini sağlamak amacıyla özellikle çocuklar olmak üzere bütün halka yönelik eğitim programları düzenlediğini ifade etti. Her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası'nın, Kızılaycılık bilincinin oluşturulmasında, Kızılay'ın ulus açısından önemini vurgulamak ve Kızılay'ın karşılıksız sunduğu hizmetlere kamuoyu desteğini sağlamak açısından büyük önem taşıdığına dikkati çeken Akar, "Türkiye genelinde faaliyet gösteren Türk Kızılayı Şubeleri ve tüm okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanan Kızılay Haftası, Kızılaycılık felsefesi ve temel ilkelerini tanıtmak ve benimsetmek, gerçekleştirdiği yenilikleri ve hedefleri konusunda kamuoyunu bilinçlendirme imkanı sunması açısından önemlidir. Türk Kızılayı gönüllü olarak yürüttüğü tüm çalışmalarında vatandaşların desteğine ihtiyaç duymaktadır. Gerçekleştirdiğimiz çalışmaların doğru araçlar ile halkımıza aktarılması bu çalışmaların devamlılığına büyük katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

"Türk Kızılayı'nın çalışmaları zamanla sınırlı değildir” diyen Akar, şunları kaydetti:
“Yılın 365 günü Kızılaycılar ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmamaktadır. Bu sebeple Kızılay'a gösterilen ilgi de bir hafta ile sınırlı kalmamalıdır. Unutulmaması gereken Kızılay’ın hepimizin Kızılayı olduğu, hepimizin bir gün Kızılay'a ihtiyacı olabileceği gerçeğidir. Türk Kızılayı, yardımseverlerin ve gönüllülerinin desteği ile dünyanın neresinde olursa olsun insan onurunun korunması doğrultusunda tüm gücüyle çalışmaya devam edecektir." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.