1. YAZARLAR

  2. Halil Manuş

  3. Tükenirken Var Olmak
Halil Manuş

Halil Manuş

Yazarın Tüm Yazıları >

Tükenirken Var Olmak

A+A-

TÜKENİRKEN VAR OLMAK

Sevgili Dostlar,

Sevmek nedir diye soru sorsam inanıyorum ki hepinizin vereceği bir cevabı vardır. Mesela bazılarınız “Sevmek inanmaktır” derken bazılarınız “Sevmek yaşamaktır” diyecek bazılarınız da “Sevmek sevdiği olmaktır” diyecektir. Hatta bazılarınız daha ileri gidip “Sevmek, tükenmektir. Sevmekten ölürken tekrar var olmaktır o sevgiden” diyeceklerdir.

Burada durup bir soluklanalım. Tariflerin hepsi de sevgiyi mutlaka tanımlıyordur. Ama son tarif benim sanki bam telime dokundu. Bir kez daha okuyalım mı tarifi?  “Sevmek, tükenmektir. Sevmekten ölürken tekrar var olmaktır o sevgiden”

Busöz bana öğretmenler için yapılan bir tanımı anımsattı. Neydi o söz? “öğretmenler bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır”

Bakınyeni bir eğitim öğretim yılı daha başlamak üzere. İki aydır okullarından ayrı kalan öğrenciler (ki ben onlara Can Tanelerim diyorum) okul hazırlığı için alış veriş yapmaya başladılar. Bunun yanında belki geçen sene okulda olan can tanelerimden bazıları bu sene okulda olmayacaktır kim bilir. Okulda olmamalarına pek çok sebep gösterilebilir elbette ama ben bu sebepler içinde sevgisizlik var mı diye düşünür, onlar adına üzülürüm.

Hazır yeri gelmişken kendimde bir eğitimci olmam hasebiyle tüm öğretmen arkadaşlarımın yukardaki sözün yani “öğretmenler bir mum gibidir kendisi tükenirken etrafını aydınlatır” sözünün kuru bir söz olmadığını, aslında öğretmen tükeniyor gibi gözükse de eğer sevgi vererek tükenmişse o tükenirken sevgi verdiği can tanesinde yeniden var olduğunu, olacağını bilmelerini isterim.

Sonsöz olarak da sevgiden cimrilik yapmamaları adına gönlüme düşen duyguları kendilerine armağan eder sevgilerimi iletirim.

OLMA SEVGİ CİMRİSİ

Her şey ol; yeter ki,
Olma sevgi cimrisi.
Gönülden olsun ver ki; 
Olma sevgi cimrisi.

Yoksa verecek malın
Ver gülerek selamın
Sor; öksüz, yetim halın
Olma sevgi cimrisi.

Okşa yetim başını
Sil gözünden yaşını
Pişir çorba aşını
Olma sevgi cimrisi.

Bugün olsa da küçük
Yarın olacak büyük
Sanma aileye yük
Olma sevgi cimrisi.

Gülüdür çocuk evin
Çocukları çok sevin
Yetiştirmek ödevin
Olma sevgi cimrisi.

Halil sen kendine bak
Gönlünde sevgi bırak
Seller gibi coşup ak
Olma sevgi cimrisi

Bu yazı toplam 1275 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.