1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. TÜBİTAK'tan 3 bin TL ödüllü bilim olimpiyatı
TÜBİTAK'tan 3 bin TL ödüllü bilim olimpiyatı

TÜBİTAK'tan 3 bin TL ödüllü bilim olimpiyatı

TÜBİTAK’ın düzenlediği 20. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile 17. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı 24-28 Kasım’da Ankara’da yapılacak. Olimpiyatlara 78 ilden 333 öğrenci katılacak.

A+A-

TÜBİTAK’ın düzenlediği 20. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile 17. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı 24-28 Kasım’da Ankara’da yapılacak.

Olimpiyatlara 78 ilden 333 öğrenci katılacak. Bilim olimpiyatlarında altın madalya kazananlara 3 bin TL, gümüş madalya alanlara 2 bin 500 TL, bronz madalya alanlar ise 2 bin TL ödül verilecek.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nın (BİDEB) düzenlediği Ulusal Bilim Olimpiyatları ile Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatları’nda final heyecanı Ankara’da yaşanacak. Bilim Olimpiyatları için nisan ayında yapılan birinci aşama sınavlarına başvuran 10 bin 396 öğrenciden 282’si, Matematik Olimpiyatı’nda ise 5 bin 120 öğrenciden 51’i ikinci aşamaya katılmaya hak kazandı. Türkiye şampiyonlarının belirleneceği ikinci aşama sınavları 24-28 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek.

Bilim Olimpiyatları bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya ve matematik alanlarında yapılacak. Bilim ve Matematik Olimpiyatları’na katılacak öğrenciler, 24-25 Kasım’da ODTÜ, TOBB-ETÜ ve Bilkent Üniversitelerinde düzenlenecek teorik ve uygulamalı sınavlarda yarışacak. Bilim Olimpiyatları’nda altın madalya alanlara 3 bin TL, gümüş madalya alanlara 2 bin 500 TL, bronz madalya alanlar ise 2 bin TL ödül verilecek. Matematik Olimpiyatı’nda derece yapan ilköğretim öğrencilerine ise altın, gümüş ve bronz madalyanın yanı sıra kitap setleri verilecek. Şampiyon öğrencilere ödülleri, 28 Kasım Çarşamba günü saat 11.00’de MEB Şura Salonu’nda düzenlenecek törenle takdim edilecek.

ŞAMPİYONLARA LYS’DE EK PUAN VE BURS İMKANI

Bilim Olimpiyatlarında dereceye giren öğrenciler Olimpiyat Komiteleri’nin seçiminin ardından eğitim amacıyla düzenlenen Kış Okulu ve Yetiştirme Kurslarına davet edilecek. Kurslarda başarı gösterenler Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek olimpiyat ekiplerinde yer alacak.

Ödül alanlar, dereceleri oranında girecekleri ilk Lisans Yerleştirme Sınavı’nda bir kereye özgü olmak üzere ek katsayı uygulamasından yararlanacak. Ayrıca, yarışmaya katıldığı alan ile ilgili bölümlerinden birine kayıt yaptırması durumunda '2205–Yurt İçi Lisans Burs Programı' kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenecek. Kış okulunda başarı gösteren genç matematikçiler ise Genç Balkan Matematik Olimpiyatı’na katılacak takıma seçilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.