1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TSK: Kur'an-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı haftalık ders çizelgesine dahil edildi
TSK: Kur'an-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı haftalık ders çizelgesine dahil edildi

TSK: Kur'an-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı haftalık ders çizelgesine dahil edildi

Genelkurmay Başkanlığı, ortaokul ve liselerde 'Kur’an-ı Kerim ve Hz.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı, ortaokul ve liselerde 'Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in Hayatı'nın isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulduğunu hatırlatarak, söz konusu derslerin diğer seçmeli derslerle birlikte TSK ortaöğretim okullarının haftalık ders çizelgesine dahil edildiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “14 Kasım tarihli bir gazetede 'TSK’dan din dersine onay... Genelkurmay, askeri liselere seçmeli Kur'an-ı Kerim, Hz. Peygamber'in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler Dersi'ne onay verdi. MEB kararı ile onurlu yaşam ve inisiyatif sahibi olma konularının işlendiği temel değerler dersi kaldırıldı' şeklinde ifadeler içeren bir haber yayınlanmıştır. Bu kapsamda kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve oluşabilecek yanlış algılamaların önüne geçmek maksadıyla, konu ile ilgili açıklama yapılması ihtiyacı duyulmuştur.” denildi.

TSK açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 58’inci maddesindeki ‘MEB veya diğer bakanlıklar tarafından açılacak okullar (Askeri Liseler dâhil) ile özel okulların derecelerinin tayini, MEB’e aittir. Askeri eğitim kurumlarının dereceleri MSB ile birlikte tespit edilir.’ hükmü gereği Askeri Liseler (Astsubay Meslek Yüksek Okulları dahil) eğitim ve öğretim faaliyetlerini MEB müfredatına tabi olarak yürütmektedir. 6287 sayılı Kanunla , ‘Ortaokul ve liselerde, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin Hayatı, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulur.’ hükmü getirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 14 Ağustos 2012 tarihli ve 124 sayılı kararıyla, ‘Kur'an-ı Kerim, Hz. Peygamber'in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler’ dersleri liselerin 2’nci grup seçmeli dersler listesine eklenmiştir. TSK Ortaöğretim Okulları Yönetmeliği’ne göre; ‘MEB’e bağlı Anadolu liselerinin fen bilimleri alanına denk program’ uygulamakta olan TSK ortaöğretim okullarında da bahse konu düzenlemelerin yapılabilmesi maksadıyla; 6287 sayılı Kanun ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın kararında belirtilen seçmeli dersler, diğer seçmeli derslerle birlikte TSK Ortaöğretim Okullarının Haftalık Ders Çizelgesi'ne dahil edilmiştir. Bu kapsamda hazırlanan haftalık ders çizelgeleri; TSK Ortaöğretim Okulları Yönetmeliği'nin 21’inci maddesi gereği onaylanmak üzere MEB’e gönderilmiş ve MEB Talim ve Terbiye Kurulu'nun 183 sayılı kararıyla 5 Ekim tarihinde onaylanmıştır."

“SEÇMELİ DERSLERİN TAMAMI ÖĞRENCİLERİN SEÇİMİNE BIRAKILDI”

TSK açıklamasında şöyle devam edildi: “TSK ortaöğretim okulları idarelerince; TSK Ortaöğretim Okulları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği'nin 5’inci maddesi gereği, öğrencilerin ilgi ve isteklerinin tespiti için seçmeli derslerin tamamı öğrencilerin seçimine sunulmuş ve öğrencilerin seçmeli ders konusundaki tercihlerini belirtir dilekçeleri alınmış ve eğitim-öğretime başlanmıştır. Haberde kaldırıldığı iddia edilen 'Temel Değerler Dersi' Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri tarafından tercih edilmiş ve 9’uncu sınıfta haftada bir ders saati olacak şekilde öğretime açılmıştır. Sonuç olarak; TSK Orta Dereceli Askeri Okullarında; eğitim ve öğretim programlarımızın hazırlanması, programların denkliğinin sağlanması, onaylanması ve bilimsel denetimi konularında MEB kriterlerine uygun hareket edilmektedir. Bütün eğitim sistemi yürürlükteki mevzuata uygun olarak düzenlenmiştir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.