1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TSK: İstifleme işlemi yetkili ve uzman personel tarafından yapıldı
TSK: İstifleme işlemi yetkili ve uzman personel tarafından yapıldı

TSK: İstifleme işlemi yetkili ve uzman personel tarafından yapıldı

Genelkurmay Başkanlığı, Afyonkarahisar Mühimmat Depo Komutanlığında istifleme işleminin yetkili ve uzman personel tarafından yapıldığını bildirdi.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı, Afyonkarahisar Mühimmat Depo Komutanlığında istifleme işleminin yetkili ve uzman personel tarafından yapıldığını bildirdi. Çalışmaların hava karardıktan sonra 'dışarıda kalan az sayıda mühimmatı da emniyete alalım ve faaliyeti bitirelim' düşüncesiyle sürdürüldüğünü aktaran Genelkurmay, görevin başlangıcında erbaş ve erlere Şehit Sürveyan Astsubay Bakım Kd.Bçvş. Bedri Nayim tarafından gerekli ikaz ve hatırlatmaların yapıldığını, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi için idari ve adli soruşturma sonuçlarının beklenmesinin sağ duyulu bir davranış olacağını kaydetti.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan Afyonkarahisar'da meydana gelen patlama ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı'nın yerinde incelemeler yaptığı hatırlatılarak, Susurluk Mühimmat Depo Komutanlığının lağvedilmesi üzerine 284 bin 550 adet el bombasının Afyon’da konuşlu Mühimmat Depo Komutanlığına nakledildiği ve mühimmatın geçici olarak depolandığı bildirildi. Mühimmatın sayımı, tasnifi ve yeniden depoya yerleştirilmesi işlemine Bölük Komutanı nezaretinde 04 Eylül 2012 tarihinde başlandığı hatırlatılan açıklamada, "Bu faaliyet, 05 Eylül 2012 tarihinde de devam ederken aynı gün saat 21.15 sıralarında depoda peş peşe iki patlama vuku bulmuştur. Görgü tanıklarının ifadelerine göre; patlamanın depo içinde olduğu, o esnada depoda iki astsubay, iki uzman erbaş ile 3-4 uzun dönem askerimizin bulunduğu, istifleme işleminin yetkili ve uzman olan bu personel tarafından yapıldığı, diğer askerlerin ise depo içinde olmayıp, deponun önünde ve dışında oldukları, görevin başlangıcında erbaş ve erlere Şehit Sürveyan Astsubay Bakım Kd.Bçvş. Bedri Nayim tarafından gerekli ikaz ve hatırlatmaların yapıldığı, hava karardıktan sonra “dışarıda kalan az sayıda mühimmatı da emniyete alalım ve faaliyeti bitirelim” düşüncesiyle çalışmanın sürdürüldüğü, ancak patlamanın nasıl meydana geldiği hakkında bilgilerinin olmadığı öğrenilmiştir." denildi.

Bazı görsel medyada şehit olan askerlerin yeni askerler olduğu kamuoyuna açıklandığı belirtilen açıklamada, "Bunun gerçekle bir ilgisi bulunmamaktadır. Şöyle ki; asker şehitlerimizin 15’i kısa dönem askerdi. Kısa dönem askerler; üç haftalık temel askerlik eğitimi aldıktan ve askerlik yeminini yaptıktan sonra birliklerine dağıtımları yapılmaktadır. Şehit olan bu kısa dönem 15 askerimiz bir aylık askerdi. Bunlar, mühimmatın tasnif ve istiflenmesiyle değil, mühimmat sandıklarının depo içine girmeden depo dışında taşınmasıyla görevlendirilmişlerdir. Depo içinde tasnif ve istiflemeyi ise iki astsubay, iki uzman çavuş, 3-4 uzun dönem asker ile birlikte yapmaktaydı. Uzun dönem askerlik olarak isimlendirilen ve 15 ay olarak vatani vazifesini yaparken şehit olan 6 askerimizden ikisi 12 aylık, biri 9 aylık, ikisi 6 aylık ve biri de 3 aylık askerdi." denildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının 2010 basımlı 'Mühimmatın Depolanması ve Emniyet Standartları Teknik Talimnamesi'nde, "Hafif silah mühimmatı (el bombası dahil) açıkta depolanamaz." hükmü yer aldığı hatırlatılan açıklamada, "İdari, teknik ve adli ekipler henüz olayın oluş şeklini belirlemeden bazı basın yayın organlarında; yetkisiz ve konuyla ilgili bilgi ve deneyimi bulunmayan kişilerce açıklamalar yapılarak kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği de görülmektedir. Olay, her yönüyle ve derinliğine incelenmekte olup, idari ve adli soruşturma sonuçlarının eklenmesinin sağ duyulu bir davranış olacağı değerlendirilmektedir. Bir kez daha elim olayda hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına sabırlar diliyoruz." ifadelerine yer verildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.