1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Torba kanun TBMM'ye sunuldu
Torba kanun TBMM'ye sunuldu

Torba kanun TBMM'ye sunuldu

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve 7 milletvekili ile birlikte hazırladığı torba kanun teklifi, TBMM'ye sunuldu.

A+A-

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve 7 milletvekili ile birlikte hazırladığı torba kanun teklifi, TBMM'ye sunuldu.

Teklifte, Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edilen serbest öğretmen kadrolarında boş bulunan 40 bin öğretmen kadrosuna, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunundaki sınırlamalara tabi olmadan 2012 yılı içinde atama yapılabilmesini amaçlayan düzenleme yer alıyor.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve Manisa Milletvekili Recai Berber, bazı kanunlarda değişiklik yapılması amacıyla yasa teklif hazırladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunulan teklifle, seçim yasaklarını ihlal edenlere verilen hapis cezaları, adli para cezasına dönüştürülüyor. Seçimle ilgili dava açma süresi olarak öngörülen iki yıllık süre, 6 ay olarak değiştiriliyor. YURT-KUR Yönetim Kuruluna, yurt ihtiyacını karşılamak üzere verilen 5 yıla kadar kiralama yapma yetkisi, 12 yıla çıkarılıyor. Teklifle, TÜBİTAK Başkanı'nın görev süresi 3 yıldan 4 yıla çıkarılıyor. Bu düzenleme, yürürlüğe girdiği tarihte görevde olan Başkan için de uygulanacak.
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nda, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği ve Başkanlık Müşavirliği kadroları eklenirken, bu kadrolar istisnai memur kadrosuna dönüştürülüyor. Teklifle, uygulamadaki tereddütleri gidermek amacıyla, 2012 yılında Yükseköğretime giriş ve yerleştirmede adayların merkezi sınavlardan almış olduğu puanlara ilave edilecek orta öğretim başarı puanlarının YÖK Genel Kurulu'nun aldığı karar uyarınca belirlenen usul ve esaslara göre hesaplanacak. Sürücü belgesi alacakların 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş bulunmaları şartı, 18 Ağustos 1997 tarihinden önce ilkokulu bitirenlerde aranmayacak. Fakir ve muhtaç durumdakiler, sosyal güvenliğe sahip olsalar dahi, hane içindeki geliri asgari ücretin üçte birinden az ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımı alabilecek. Afetten zarar görenler ile şehit ve gaziler kanun kapsamına dahil edilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edilen serbest öğretmen kadrolarından boş bulunan 40 bin öğretmen kadrosuna, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'ndaki sınırlamalara tabi olmadan 2012 yılı içinde atama yapılabilecek. Teklifle, Milli Eğitim Bakanlığı'na 30 bin öğretmen, 950 Şube Müdürü kadrosu, ÖSYM Başkanlığı'na 5 Başkanlık Müşavirliği ve 2 adet Daire Başkanlığı, YURT-KUR Genel Müdürlüğü'ne 5 Genel Müdürlük Müşaviri kadrosu ekleniyor. Kamu kurum ve kuruluşları, mevzuatın adli sicil ve arşiv kaydı alınmasını öngördüğü hallerde, kişilerle ilgili adli sicil ve arşiv kayıtlarında sorgulama yapabilecek. Gerçek kişiler kendileriyle ilgili adli sicil ve arşiv kayıtlarını sorgulayabilecek, sonucu fiziki veya elektronik ortamda ilgilisine verebilecek. ÖSYM, sınav faaliyetleri yürütmek üzere şirket kurabilecek. ÖSYM, soruların hazırlandığı, basıldığı, dağıtıldığı, muhafaza edildiği ve sınavların yapıldığı binalarda sinyal karıştırıcı ve benzeri diğer cihazlar kullanılarak güvenliği sağlanacak. İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerinden yapılan vergi kesintileri için dava açılamayacak, açılmış davalar sonlandırılacak.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve 7 milletvekilinin birlikte verdiği torba kanun teklifine göre, fakir ve muhtaç durumdakiler, sosyal güvenliğe sahip olsalar dahi, hane içindeki geliri asgari ücretin 3'te 1'inden az ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımı alabilecek. Afetten zarar görenler ile şehit ve gaziler de kanun kapsamına dahil edilecek.
AK Parti Bartın Milletvekili Avukat Yılmaz Tunç, kanun teklifi ile sosyal güvenliğe sahip olan fakir ve muhtaçların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımlarından yararlanamamasının uygulamada mağduriyetlere neden olduğunu belirterek, bu mağduriyeti gidermek için verilen kanun teklifi ile 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununun 2. maddesine fıkra eklendiğini, buna göre kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan veya bu kurumlardan aylık alan veya gelir elde edenlerden fon kurulunca belirlenecek ölçütlere göre, hane içindeki kişi başına düşen geliri, asgari ücretin net tutarının 1/3'ünden az olan kişilerden fakir ve muhtaç durumda bulunanlar, afetlerden zarar görenler, şehit yakınları ile gazilerin de kanun kapsamına alınacağını açıkladı. TBMM'ye sundukları teklifle, 3294 sayılı Kanuna eklenen başka bir madde ile de Sosyal yardımların ve desteklerin haczedilemeyeceği hükmünü getirdiklerini belirten Milletvekili Tunç, sosyal yardımlaşma yardımları ve proje destekleri ile 2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun gereğince verilen yaşlılık ve özürlü yardımlarının, kişinin muvafakatı olsa bile haczedilemeyeceğini, başkasına devir ve temlik edilemeyeceğini açıkladı.
Milletvekili Yılmaz Tunç, kanun teklifinin önümüzdeki günlerde komisyonda görüşülüp, Meclis tatile çıkmadan yasalaşmasını beklediklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.