1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz
Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz

Topçu popçu oluyoruz, bilim adamı yetiştiremiyoruz

Türkiye’nin geleceğinin bu bilim merkezleri olduğunun altını çizen Ergün, “Çocuklarımızı bilim adamı olmaya sevdirmeliyiz ve teşvik etmeliyiz. Türkiye’de bazı teşvikler var.

A+A-

Türkiye’nin geleceğinin bu bilim merkezleri olduğunun altını çizen Ergün, “Çocuklarımızı bilim adamı olmaya sevdirmeliyiz ve teşvik etmeliyiz. Türkiye’de bazı teşvikler var. Aileler çocuklarını ya popçu olsun ya da topçu olsun diye uğraşıyorlar. Niye para orada. Bu ülkeye topçu da lazım popçu da. Teknoloji lazım değil mi? Ne olacak kim bu bilim işlerini yapacak. Teknolojiyi kim geliştirecek? Başkasının buluşlarını ve icatlarını yüksek paralar vererek kullanmakla mı meşgul olacağız. Bilim adımı olmaya ve teknoloji geliştirmeye yarar. Kendimizi cesaretlendirmemiz lazım” dedi.


“GENÇLERİMİZE GEREKEN DEĞERİ VEREMİYORUZ”
Olimpiyatlarda şampiyon olan sporcuların altınlarla ödüllendirildiğini ifade eden Ergün, “Şampiyonlarımız var. Fiziksel gücünü göstermiş, madalya kazanmış, İstiklal Marşını okutmuş. Ülkemizin adını duyurmuş. Bir de ödül veriyoruz. Sadece 2 bin cumhuriyet altını ödül. 10 kilo altın bu. Birisi gülle atmış, o da ödül almış. Ona da 5 kilo altın. Bin cumhuriyeti altın. Birisi cirit atmış fiziki gücünü sonuna kadar zorlamış. Sana da 2,5 kilo altın. Bursa’dan bir çocuk ise dünya matematik olimpiyatlarına gitmiş ve birinci olmuş. Zihnini ve bütün gücünü zorlamış. Dünyanın en gelişmiş ülkelerdeki çocukları geçmiş. Bundan haberiniz var mı? Yok. Bir cumhuriyet altını verdiniz mi? Yok. Niye haberimiz bile yok ki. İstikbal o çocukta. O çocukların bilim adamı olmasında, onun teknoloji geliştirmesinde” ifadelerini kullandı.
“Tabi ki şehirlerin marka değerine çok önemli şeyler katan spor kulüpleri ayağa biraz topa daha düzgün veren adama kaç milyon dolar veriyor?” diyen Ergün, “3 milyon 5 milyon diyorlar. Peki o çocuklar. Bilim teknolojide matematikte ve fizikte olimpiyat şampiyonu çocuklar. Bunlardan haberiniz var mı? Bunlardan haberiniz olduğu gün biz bir şey oluruz. Bu çocuklar destek ve teşvikler verdiğimiz zaman bir yerlere geliriz” dedi.
Türkiye’nin 2023 hedefinin bilim ve teknoloji ile olacağını altını çizen Ergün, “Türkiye olarak hedeflerimiz var. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi olacağız. Sanayi ürünü ihraç ediyoruz. Katma değerli ürünler üretmek lazım. Nasıl olacak bu. Ne katacağız? Bilim katarsak artar. Teknoloji katarsak artar. Değil mi? Bunu katmazsak değeri artmaz. Süte bile teknoloji ve bilim katarsa katma değeri oluşur. Süte su katarsan artar mı? Çoğalmış gibi görünür ama değeri düşer. Süt süt olmaktan çıkar. Bilim katarsan kaşar peyniri olur, tulum peyniri olur. Hijyen kazanır. Başka bir mühteva kazanır. Dünyada ürünü kalitesi artar. Katma değer bu. Kim yapacak bunu? Bilim ve teknoloji ile meşgul olan insanlar bunu yapacak. Bu bilim ve teknoloji merkezleri ülkemize önemli şeyler katacak yerlerdir” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.