1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Teröristler mağaraya atılan biber gazından etkilenip teslim olmuş
Teröristler mağaraya atılan biber gazından etkilenip teslim olmuş

Teröristler mağaraya atılan biber gazından etkilenip teslim olmuş

Güvenlik güçlerinin 2 yıl önce Cudi Dağı'na düzenlediği operasyonda, teslim olan ve daha sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan terör örgütü PKK mensubu 2 kişi hakkında gerekçeli karar açıklandı.

A+A-

Güvenlik güçlerinin 2 yıl önce Cudi Dağı'na düzenlediği operasyonda, teslim olan ve daha sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan terör örgütü PKK mensubu 2 kişi hakkında gerekçeli karar açıklandı. Örgüte katıldıklarından dolayı pişman olduklarını ve etkin pişmanlıktan yararlanmak istediklerini belirten 2 örgüt mensubuna bu cezanın verilmesi dikkat çekmişti.

    Mahkeme gerekçeli kararında teröristlerin 2 gün boyunca yapılan çağrıya rağmen teslim olmadıklarını, güvenlik güçleri tarafından kaldıkları mağaraya atılan biber gazından etkilenip teslim olmak zorunda kaldıklarını vurguladı. Şırnak'ın Cudi Dağı Tuşimiya Deresi mevkiinde, 18-23 Aralık 2011 tarihleri arasında yapılan operasyonda 'teslim ol' çağrılarına uyarak bulundukları mağaradan silahsız çıkıp teslim olan 2 PKK'lı hakkında, 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma' iddiasıyla açılan davanın karar duruşması yapıldı. Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma gerekçesiyle verdiği cezayla ilgili gerekçeli kararını açıkladı.

    GÜVENLİK GÜÇLERİ TERÖRİSTLERİN AYAK İZLERİ TAKİP EDEREK SIĞINAĞI BULMUŞ

    Güvenlik güçlerinin, Tuşimiya Deresi mevkiinde arama tarama faaliyetleri esnasında örgüt mensuplarının ayak izlerine rastladığı ve izleri takip ederek 15 metre mesafede kayalık bölge içerisinde sığınak önünde 2 bölücü terör örgütü mensubu gördüklerinin belirtildiği kararda, “ Örgüt mensuplarının elinde dürbün ile etrafı gözetledikleri, ellerinde Kaleşnikof marka silah bulunduğu görülmüştür. Teslim ol çağrısına silahla karşılık verilmiş, örgüt mensupları sığınağın içine kaçmışlardır. Sığınağa yaklaşan güvenlik güçleri tekrar ‘teslim olun, teslim olduğunuz takdirde size hiçbir şekilde zarar verilmeyecek, sağ salim ailelerinize teslim edileceksiniz’ şeklinde yüksek sesle ihtarda bulunulduğu, ancak içeriden ateşle karşılık verildiği, bunun üzerine gaz bombası uygulaması yapıldığı ve teslim olmaları yönünden yeniden ihtar yapıldığı, çıkmalarının beklenildiği önce bir örgüt mensubu, yaklaşık 3-4 dakika sonra sığınak içerisinden gaz bombasından etkilenmiş şekilde öksürerek bir terör örgütü mensubu daha silahsız, teslim olmak için dışarı çıktığı bu kişinin de Nedim D. olduğunun anlaşıldığı, yapılan ilk mülakatta kendisinin normal de teslim olmayı düşünmediğini, korumalığını yaptığı sözde Botan saha komutan yardımcısı olan Rubar kod isimli teröristin silahla intihara teşebbüs ettiğini, halen yaralı olduğunu, bu nedenle Rubar’ın kurtarılması için kendisinin teslim olduğunu, aksi halde Rubar yaralı olmasaydı teslim olmayacağını söylediği, teslim olduğu için pişman olup olmadığı sorulduğunda, önce ‘kararsızım’ dediği, daha sonra tekrar pişman olup olmadığı sorulduğunda ‘pişman değilim’ demiştir.” denilmiştir.

    TESLİM OL ÇAĞRISINA EL BOMBASI ATIP, YERE DÖŞELİ BOMBALARI PATLATARAK CEVAP VERDİLER

    Mahkeme gerekçeli kararında, sanıkların beyanlarında güvenlik güçlerine ateş etmediklerini, beraatlarına karar verilmesini talep ettiğinin belirtilerek şunlara yer verildi: “Ancak çatışmanın bulunduğu tüm Tuşimiya Vadisi bölgesinde genel operasyonların yapıldığı, söz konusu bölgede bulunan mağaralarda kış üstlenmesi yapan örgüt mensuplarının erzak ve malzeme ihtiyaçlarını bağlı milislerden karşıladıkları, en baştan itibaren hiçbir şekilde teslim olmayı düşünmedikleri anlaşılmıştır. İki gün süren operasyonda güvenlik güçlerinin 4 defa teslim olma çağrısına ateşle karşılık verdiler. Güvenlik güçlerine el bombası atarak sahaya gömülü patlayıcı maddeleri patlatmak için mağaradan kaçan ve daha sonra ölü olarak ele geçirilen terörist grup ile birlikte hareket ettiler. Sonraki aşamada ise birlikte hareket ettikleri örgüt mensuplarının tek tek ölü olarak ele geçirilmesi ve kendilerinin de kaçamayarak etkisiz hale getirileceklerini anlayınca teslim olmaya karar verdikleri, sanıkların kendilerine yapılan tüm çağrılara rağmen mecburen teslim oluncaya kadar geçen aşamada diğer terörist grup ile ortak bir irade ile hareket ettiler.” CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.