1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Teğmen sanıklar Başbuğ'a selam durdu
Teğmen sanıklar Başbuğ'a selam durdu

Teğmen sanıklar Başbuğ'a selam durdu

Tutuksuz sanık Teğmenler Mehmet Ali Çelebi ve Noyan Çalıkuşu, savunmalarına başlamadan önce sanık bölümünde ön sırada oturan İlker Başbuğ'u esas duruşta selamladı.

A+A-

Tutuksuz sanık Teğmenler Mehmet Ali Çelebi ve Noyan Çalıkuşu, savunmalarına başlamadan önce sanık bölümünde ön sırada oturan İlker Başbuğ'u esas duruşta selamladı. Ergenekon davasında tutuklu sanıklar esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını geçen hafta başında tamamladı. Tutuksuz sanıkların büyük bir kısmının da sözlü ya da yazılı olarak savunmalarını yapmaları üzerine savunma yapmayan sayılı sanık kaldı.

İstanbul 13. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ergenekon davasının 316'ncı duruşmasında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile Veli Küçük, Doğu Perinçek ve Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 55 tutuklu sanık hazır bulundu.

Geçtiğimiz hafta başında tutuklu sanık savunmalarının tamamlamıştı. Tutuksuz sanıkların da büyük bir bölümünün sözlü veya yazılı olarak savunmasını yapmasının ardından savunmasını yapmayan sayılı sanık kaldı. Bu nedenle davanın sonuna yaklaşılması, sanıkların da duruşmaya olan ilgisini artırdı. Bu nedenle uzun zamandır duruşmaya ilk kez bu kadar tutuklu sanık katılımı gözlendi. YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 11 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Kimlik yoklamasının yapılmasının ardından tutuksuz sanıklardan Teğmen Noyan Çalıkuşu, konuşmasına başlamadan önce sanık bölümünde ön sırada Hurşit Tolon ile birlikte oturan İlker Başbuğ'u esas duruşta selamladı.

Ardından da Çalıkuşu, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapmaya başladı. Tutuklu yargılanırken tahliye edilmesinin ardından Şırnak'ta görevlendirildiğini belirten Çalıkuşu, bu aşamadan sonra terör örgütleri ile mücadele ettiğini söyledi. Çalıkuşu, "Dağda terör örgütüyle mücadele eden birinin terör suçlamasıyla yargılanması, ne kimsenin ne de Türkiye Cumhuriyeti'nin kabul edebileceği bir konudur." dedi.

Çalıkuşu, 3 Nisan 2009 tarihinde bir gazetede kendisine ait olduğu ileri sürülen telefon kayıtlarının yayınlandığını ve "Liderleri 30 Ağustos'ta tanklarla vuralım" ifadesini kullandığının iddia edildiğini söyledi. Bu haberde Cumhurbaşkanı'na suikast yapacağının iddia edildiğini belirten Çalıkuşu, "Yaygaradan başka birşey değil. Hatta bu konu ile ilgili olarak iddianamede sevk maddesi yazılmamıştı. Bunu ilk savunmamda dile getirdim." dedi. Çalıkuşu, konuşmasının sonunda kendisinin ve davada yargılananların suçsuz olduğuna inandığını söyledi.

Daha sonra da Teğmen Mehmet Ali Çelebi savunması için sanık kürsüsüne geçti. Çelebi, savunmasına başlamadan önce ön sırada Hurşit Tolon ile birlikte oturan İlker Başbuğ'a yönelerek esas duruşla baş selamı verdi.

Tutuklanmadan önce Siirt ve Şırnak'ta terörle Mücadele ettiğini belirten tutuksuz sanık Teğmen Mehmet Ali Çelebi de 33 ay tutuklu yargılandıktan sonra tahliye edildiğini söyledi. Kendisine bir sanık gözüyle bakmadığını, aksine vatanseverlik davasının savunucusu olduğunu belirten Çelebi, 24 yaşında örgüt yöneticisi olmakla suçlanmasını eleştirdi.

Çelebi, "Bizim yargılandığımız bu süreç, emperyalistlerin geleceğimizle oynamalarını kolaylaştırmak için kurgulanmıştır." diye konuştu. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Bunları kime söylüyorsunuz?" diye sordu. Çelebi ise haklarında suç iddiasında bulunan savcıları kastetdiğini söyledi. Yargılanmaları ile ilgili ağır eleştirilerine devam eden Çelebi, Başkan Özese'nin birkaç kez muhatabını sorması üzerine yine savcıları kastetdiğini söyledi. Başkan Özese de savunma kapsamında, kendisiyle alakalı cümleler kullanması yönünde uyarıda bulundu.

Çelebi'nin avukatı Celal Ülgen ise "Savunmasını bu çerçevede yapacak. Bu sözlerinin altını dolduracak." diye müdahale etmek istedi. Başkan Özese ise suç oluşturabilecek sözler söylemesi durumunda Çelebi ile ilgili işlem yapılabileceği uyarısını yaptı.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.