1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Taşımalı eğitime 11 ve 12. sınıflar da dahil edildi
Taşımalı eğitime 11 ve 12. sınıflar da dahil edildi

Taşımalı eğitime 11 ve 12. sınıflar da dahil edildi

Milli Eğitim Bakanlığı, 11 ve 12'nci sınıf öğrencilerinin de taşımalı ortaöğretim kapsamına alınacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzasıyla, Taşımalı Ortaöğretim konulu bir genelge yayınlandı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, 11 ve 12'nci sınıf öğrencilerinin de taşımalı ortaöğretim kapsamına alınacağını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzasıyla, Taşımalı Ortaöğretim konulu bir genelge yayınlandı. Genelgede, 2010-2011 eğitim öğretim yılı için ilk defa 9’uncu sınıflar için uygulanan taşımalı ortaöğretim uygulamasının, 2011-2012 eğitim öğretim yılında 9 ve 10’uncu sınıf öğrencilerine yönelik olarak yürütüldüğü, ilköğretim okullarından mezun olup çeşitli nedenlerle ortaöğretime erişimde sorunlar yaşayan öğrencilerin okullara erişimlerinin sağlanarak, öğle yemeği hizmeti verilmesinin amaçlandığı kaydedildi. Zorunlu eğitimin 8 yıldan 12 yıla çıkartılmasıyla, 9’uncu ve 10’uncu sınıf öğrencileri ile birlikte 11’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerinin de taşımalı ortaöğretim kapsamına alınacağı belirtildi.

İl/ilçe belediye sınırları ile 5 kilometreden daha az ve 30 kilometreden daha fazla mesafede taşıma yapılmayacak.

Toplamda 30 kilometre üzerindeki yerleşim birimler ile taşıması ekonomik olmayan ve ulaşım şartları elverişsiz olan yerleşim birimlerindeki öğrenciler, Devlet Parasız Yatılılık Sınavları sonuçlarına göre yerleştirme işlemleri sonrasında açık kalan kontenjanlara yapılan mahalli sınavlara katılmaları için yönlendirilecek veya mahalli imkanlar çerçevesinde paralı yatılı olarak barınmaları sağlanacak.

İkili öğretim yapılan okullarda taşımalı eğitim kapsamında yemek hizmeti verilmeyecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.