1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Taşımalı eğitimde mesafe sınırına itiraz
Taşımalı eğitimde mesafe sınırına itiraz

Taşımalı eğitimde mesafe sınırına itiraz

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, Taşımalı Ortaöğretim Genelgesi’nde iki önemli sorunun olduğunu belirtti.

A+A-

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, Taşımalı Ortaöğretim Genelgesi’nde iki önemli sorunun olduğunu belirtti. Ceylan, 5 kilometre sınırının daha aşağı çekilmesi ve 30 kilometre üzerindeki, taşıması ekonomik olmayan ve ulaşım şartları elverişsiz olan yerleşim birimlerindeki öğrencilerin öncelikli olarak pansiyonlara yerleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dün Taşımalı Ortaöğretim Genelgesi yayımlayarak, 11 ve 12’nci sınıfların da taşımalı kapsamına alındığını bildirdi. Genelgede, taşımalı eğitimden faydalanma şartları da belirtildi. Buna göre, “5 kilometreden daha az ve 30 kilometreden fazla mesafeden taşıma yapılmayacağı” ve öğrencilerin öncelikle, yönetmelik esaslarına göre pansiyonlara yerleştirilmelerinin sağlanacağını duyurdu. Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan ise genelgede mesafe ve pansiyonlar konusunda iki önemli sorun olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bakanlık taşımalı ortaöğretim genelgesinde ‘5 kilometreden daha az ve 30 kilometreden daha fazla mesafeden taşıma yapılmayacaktır’ esasını getirmiştir. Taşımalı İlköğretim uygulamasında ise öğrencisi taşınacak yerleşim yerinin taşıma merkezi ilköğretim okuluna uzaklığının iklim şartları ve yol güvenliğine göre en az 2 km olması esastır. Gerektiğinde bu uzaklığın 1,5 km’ye kadar indirilmesine Planlama Komisyonu karar verebilir. Ülkemizdeki iklim ve yol şartları dikkate alındığında 5 km’lik mesafe lise öğrencileri için de özellikle kış aylarında yürünmesi oldukça zor bir mesafedir. 14 yaşındaki bir lise öğrencisinin okuluna geliş-gidiş her gün 10 km’ye yakın yol yürümesi oldukça zordur. Bu mesafe makul bir düzeye düşürülmelidir. Anadolu’yu iyi tanıyan birisi olarak bu mesafenin 3 km’yi geçmemesi gerektiği kanaatindeyim. Zaten taşımalı ilköğretim kapsamındaki ortaokul öğrencileri için bu mesafe 2 km dir.”

İki düzenleme yapılmalı

Öğrencilerin yurda yerleştirilmesinin de hata olduğunu savunan Ceylan şöyle devam etti:

“Öğrencilerin öncelikle pansiyonlara yerleştirilmesi istenmiştir. Öncelikle taşıma kapsamına alınmayacak 30 kilometre mesafenin dışında kalan yerleşim yerlerindeki öğrencilerin yurda yerleştirilmesi gerekirken diğerlerinin yurda yerleştirilip 30 kilometreyi geçenlerin ise hem taşınmayıp hem de mahalli imkanlarla paralı yatılı olarak okumasının istenmesi olmayacak bir iştir. Bu öğrencilerin pansiyon parasını kim verecektir? Mahalli imkandan kasıt nedir? Mahalli imkanla karşılanması sözkonusu olmazsa veliden pansiyon parası mı alınacaktır? Pansiyonda paralı kalması gibi bir durum asla sözkonusu olmamalıdır. Sonuç olarak taşımalı ortaöğretim genelgesinde iki düzeltme yapılmalıdır. 5 kilometre mesafe şartı düşürülmeli, “30 kilometre üzerindeki yerleşim birimleri ile taşıması ekonomik olmayan ve ulaşım şartları elverişsiz olan yerleşim birimlerindeki öğrenciler öncelikli olarak pansiyonlara yerleştirilecektir” esası getirilmelidir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.