1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Tarım Satış Kredi Birlikleri, bağımsız denetime tabi tutulacak
Tarım Satış Kredi Birlikleri, bağımsız denetime tabi tutulacak

Tarım Satış Kredi Birlikleri, bağımsız denetime tabi tutulacak

Gümrük ve Ticaret Bakalığı, Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanun'da yer alan denetim düzenlemelerinde de ciddi değişikliklere gitti.

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakalığı, Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanun'da yer alan denetim düzenlemelerinde de ciddi değişikliklere gitti. Bu kapsamda beklentileri karşılayamayan 'denetim kurulları' kaldırıldı. Bunun yerine belirlen bu kriterleri taşıyan Birliklerin Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre 'bağımsız denetime' tabi olmaları öngörüldü.

Bakanlık, Türkiye'nin tarım ürünleri sanayi ve ticaretinde önemli bir yeri bulunan tarım satış kooperatif birliklerinin, çok ortaklı yapıları ve önemleri gereği sağlıklı ve etkin bir denetim sistemine kavuşturulması amacıyla 'denetim kurullarını' kaldırdı. Bunun yerine, Bakanlıkça belirlen kriterleri taşıyan birliklerin Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre 'bağımsız denetime' tabi olmaları öngörüldü.

Bakanlığın bu konuda hazırladığı 'Bağımsız Denetime Tabi Olacak Birliklerin Belirlenmesine Dair Tebliğ' Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bundan böyle tebliğde belirlenen kriterleri taşıyan birlikler, hesap ve işlemlerini 'bağımsız denetçilere' veya 'bağımsız denetim kuruluşlarına' denetlettirecek

HANGİ BİRLİKLER DENETİME TABİ TUTULACAK

Yıllık net satış hasılatları 75 milyon ve üstü olan, varlıkları 50 milyonu geçen, çalışan sayısı 250 ve üzeri olan ve bağlı kooperatiflerin ortak sayısı 3 bini aşan birlikler, bu kriterlerin üçünü arka arkaya iki yıl aşmaları durumunda bir sonraki yıl bağımsız denetime tabi olacak. Uygulamaya 2013 yılında sona eren ve denetlenmemiş hesap döneminin denetimiyle başlanacak. Birlikler, kayıtlarını ve mali tablolarını en geç iki yıl içerisinde 'Türkiye Muhasebe Standartları' ve 'Türkiye Denetim Standartlar'na uyumlaştıracak

Birliklerin 'bağımsız denetime' geçmeleriyle, finansal tablolarının gerçeğe uygun bir şekilde düzenlendiğine ilişkin uluslararası standartlarda sağlanan güvenceye kavuşması ve uluslararası geçerlilik kazanması mümkün olacak. Güvenilir mali tablolarla, finansal piyasalardan daha düşük maliyetle kaynak temin etmeleri kolaylaşacak.

Diğer taraftan bağımsız denetime geçilmesinin en önemli faydalarından birisi de birliklerin faaliyetlerinde daha fazla şeffaflık ve öngörülebilirlik sağlanarak, bu Kuruluşların sağlıklı bir şekilde büyüyen ve ortaklarına daha fazla hesap verebilir bir yapıya kavuşturulması olacak.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.