1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriye, Ekim'de de gündemin ilk maddesi oldu
Suriye, Ekim'de de gündemin ilk maddesi oldu

Suriye, Ekim'de de gündemin ilk maddesi oldu

Medya Takip Merkezi'nin (MTM) ayın en çok konuşulan siyasi kişi, olay ve konularını derlediği araştırmasına göre, medyada en çok yer alan konuların başında Türkiye - Suriye gerginliği geldi.

A+A-

Medya Takip Merkezi'nin (MTM) ayın en çok konuşulan siyasi kişi, olay ve konularını derlediği araştırmasına göre, medyada en çok yer alan konuların başında Türkiye - Suriye gerginliği geldi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın olaylı kutlamaları ve 28 Şubat post-modern darbesine ilişkin soruşturma, öne çıkan diğer konular oldu.

MTM'nin raporuna göre Ekim ayına haberde damgasını vuran olay ve kişiler şöyle:

Suriye tarafından Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşen top mermisiyle 5 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi üzerine, Türkiye’nin Suriye’deki askeri hedefleri vurması, ülke gündemine bomba gibi düştü. Suriye politikası sebebiyle hükümete sert eleştiriler yönelten CHP, Akçakale olayı karşısında hükümete itidal çağrısı yaparken, saldırının provokasyon olabileceğini hatırlattı. Olay üzerine, hükümetin gece yarısı Meclis'e gönderdiği tezkere, Genel Kurul'da AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edilirken, CHP’nin sınır ötesi tezkereye karşı çıkması dikkat çekti. Türkiye konu ile ilgili olarak, NATO ve BM Güvenlik Konseyi'ne başvurdu. BM’den Suriye’yi kınayan bir açıklama gelirken, NATO Türkiye’yi savunmaya hazır olduğunu bildirdi. Dış basında da yankı bulan bu olayla birlikte, Suriye konusu 137 bini aşan haber ve yazı ile ayın en çok konuşulan konusu oldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara’da düzenlenmek istenen yürüyüşe, alınan istihbarat gereği valilik tarafından izin verilmemesi, gündeme oturan diğer konu oldu. Bu karar muhalefet kanadında tepkiyle karşılanırken, halkın da bu yasağa karşı çıktığı gözlendi. Ankara'da, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) öncülüğünde, CHP, DSP, TGB'nin desteğiyle gerçekleştirilen "Seferberlik Yürüyüşü"ne polis önce sert şekilde müdahale ederken, sonrasında barikatları kaldırarak izin verdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik bu yürüyüşü ‘anarşi’ olarak nitelendirirken, Başbakan Erdoğan’dan da yürüyüşe ve katılan CHP’ye eleştiri geldi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları toplamda 9 bine yakın haber ve yazıda yer aldı.

28 Şubat Darbesi’ne ilişkin soruşturma, ayın en çok konuşulan konuları arasındaydı. Eski Başbakan ve dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, "mağdur" sıfatıyla ifade verdi. Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, konuyla ilgili olarak medya patronlarını, dönemin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras’ı, eski Anayasa Mahkemesi üyesi Sacit Adalı’yı ve Ankara DGM eski Başsavcısı Nuh Mete Yüksel gibi, o dönem görev yapan önemli isimleri dinledi.

'EN FAZLA AK PARTİ KONUŞULDU'

Medya Takip Merkezi’nin aynı raporuna göre AK Parti, Ekim ayında da medyada en çok yer bulan siyasi parti oldu. Eylül ayı sonunda gerçekleştirilen 4. Olağan Kongresi’nin yankıları Ekim ayında da süren iktidar partisi, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin anayasa teklifi hazırlaması ve 18 yaşında seçilme ve er ve erbaşlara oy kullanma hakkını içeren anayasa değişikliği teklifini sunması ile de medyada yansıma buldu. Suriye’ye yönelik tezkerenin mecliste kabul edilmesinde büyük payı olan parti, ayı 103 bine yakın haber ve yazı ile tamamladı.

Ekim ayında medyada öne çıkan ikinci siyasi parti CHP idi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında ''yargıya emir ve talimat vererek suç işlediği'' iddiasıyla Meclis Soruşturması açılmasını talep eden CHP, Akçakale’ye yapılan saldırı sonrası hükümete yaptığı itidal çağrısı ile de adından söz ettirdi. Suriye’ye yönelik tezkereye kesinlikle karşı olduğunu dile getiren ve Çankaya Köşkü’ndeki 29 Ekim Resepsiyonu’na bu yıl da katılmayan parti, ay boyunca 80 bin 709 haber ve yazıda yer buldu.

Ay boyunca, medyada en çok konuşulan diğer siyasi parti ise MHP oldu. Partinin internet televizyonu olan Alptürk TV’nin yeni yayın dönemine başlaması dolayısıyla parti genel merkezinde tanıtım toplantısı düzenleyen MHP, Suriye tezkeresine ‘kabul’ oyu vermesiyle de dikkat çekti. Ekim ayında 38 bin 290 haber ve yazıda yer alan parti, 4 Kasım’da düzenlenecek 10. Olağan Kurultayı’nın hazırlıkları ile de medyada yansıma buldu.

'EN ÇOK ERDOĞAN KONUŞULDU'

MTM’nin hazırladığı aynı rapora göre, 88 bin 535 haber ve yazı ile Recep Tayyip Erdoğan ayın en çok konuşulan siyasi ismi oldu. İstanbul’da gerçekleşen MÜSİAD 16. Uluslararası İş Forumu’na katılan Erdoğan, buradan İslam dünyasına dayanışma çağrısında bulunması ile dikkat çekti. Yeni anayasanın 2012’nin sonuna kadar tamamlanması isteğini ay içerisinde tekrar vurgulayan Erdoğan, TBMM’den geçen Suriye’ye yönelik tezkerenin savaş çıkarma amacı taşımadığını belirterek, tezkereye karşı çıkan CHP’yi sert dille eleştirmesiyle de medyada yer buldu.

Medyada adından en çok söz edilen diğer siyasi isim Abdullah Gül oldu. Yeni yasama yılının başlaması nedeniyle mecliste bir konuşma yapan Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği vermesiyle de basının ilgisini çekti. Abdullah Gül’ün, ay içerisinde medyada öne çıkan diğer haberleri ise, yerel seçimlerin 2013’te yapılmasına ilişkin anayasa değişikliğini meclise iade etmesi ve 29 Ekim Resepsiyonu’na ev sahipliği yapması oldular. Gül, Ekim ayında bir önceki aya oranla yüzde 84 daha fazla konuşularak, toplamda 28 bin 366 haber ve yazıda yer aldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.