1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sözleşmeli memur başka bir işte görevlendirilemez
Sözleşmeli memur başka bir işte görevlendirilemez

Sözleşmeli memur başka bir işte görevlendirilemez

Danıştay, sözleşmeli memurun başka bir işte görevlendirilmesine onay veren mahkeme kararını bozarak kararın hukuka uygun olmadığına hükmetti.

A+A-

Danıştay, sözleşmeli memurun başka bir işte görevlendirilmesine onay veren mahkeme kararını bozarak kararın hukuka uygun olmadığına hükmetti.

Danıştay söz konusu kararını, Erzincan’da görev yapan sözleşmeli bir sağlık memurunun idari bölümde çalıştırılması üzerine açtığı dava üzerine verdi. Türk Sağlık-Sen tarafından üyesi adına Sivas İdare Mahkemesi'nde açılan davada, mahkeme, idarenin takdir yetkisini kullanarak kamu hizmeti için görevlendirme yapmasının hukuka uygun olduğuna karar vermiş ve davayı reddetmişti. Sendika, kararı Danıştay’da temyiz etmişti. İtirazı görüşen Danıştay 5. Dairesi verdiği kararda Bakanlar kurulu kararı ile sözleşmeli personelin başka bir görevde çalıştırılamayacağının düzenlendiğine işaret edildi. Kararda, "Davacının da istek haricinde sözleşme yapılan bir görev dışında çalıştırılmanın mevzuata uygun olmadığı için dava konusunda dava konusu işlemde hukuka uyarlık, işlemin iptaline ilişkin mahkeme kararında ise isabet görülmemiştir." denildi. Kararda söz konusu nedenlerle temyiz isteminin kabulüne ve mahkeme kararını bozulması hükmedildi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, idarelerin sözleşmeli memurları istekleri dışında başka bir birimde çalıştırmaya haklarının olmadığını söyledi. Danıştay’ın da idare mahkemesinin verdiği kararı bozduğuna işaret eden Kahveci, “Sözleşmeli memuru idarenin takdir yetkisini kullanarak başka bir görevde çalıştıramayacağı Danıştay’ın verdiği bu kararla yüksek yargı tarafından da onaylanmıştır. İdarelerin bu tür uygulamalardan kaçınmasını, Danıştay’ın bu kararını uymalarını bekliyoruz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.