1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Skandal karar' düzeltiliyor, veliler rahat nefes aldı
'Skandal karar' düzeltiliyor, veliler rahat nefes aldı

'Skandal karar' düzeltiliyor, veliler rahat nefes aldı

LYS'ye girişte binlerce öğrencinin mağduriyetine sebep olan ortaöğretim başarı puanlama sistemindeki skandal hata 'son dakika' atağıyla düzeltiliyor.

A+A-

LYS'ye girişte binlerce öğrencinin mağduriyetine sebep olan ortaöğretim başarı puanlama sistemindeki skandal hata 'son dakika' atağıyla düzeltiliyor. Milli Gazete geçtiğimiz Cumartesi günü konuyu 'Skandal karar mahkemelik' başlığı ile gündeme taşımıştı. 4 4 4 olarak bilinen yasa, üniversite girişte uygulanan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) sistemine son vermesine karşılık Ak Parti'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu "torba yasa teklifinden" yeni bir düzenleme çıktı.

Teklife göre, bu yıl uygulanacak ve adayların bireysel başarısını öne çıkaracak olan Ortaöğretim Başarı Puanı'ndan (OÖBP) vazgeçilecek. Adayların üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanırken, geçen yıl olduğu gibi okulların başarısı dikkate alınacak. ÖSYM'nin, "4 4 4" yasasıyla kaldırılan AOBP yerine OÖBP'nın uygulanacağını duyurması adayların ve velilerin tepkisine neden olmuştu. Milli Gazete'nin ulaştığı veliler tepkilerini gazetemiz aracılığı ile kamuoyuna iletmişti. Veliler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de mail atarak mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmişti. Düzenlemeden olumsuz etkilenen binlerce veli konuyu yargıya taşımıştı.
Skandal karar uygulansaydı...

Torba yasa ile düzeltilmesi planlanan skandal karar uygulansaydı neler olacaktı? Skandal uygulamanın sakıncaları şu şekilde sıralanıyor:

1- Bu uygulama ile müfredatı oldukça ağır olan ve yüksek not alma imkanları, ortalama üstü ve zor sınavlar karşısında daha kısıtlı olan Anadolu ve Fen Liseleri öğrencileri; bu liselere göre daha kolay olarak yüksek not alınabilecek liselerde (Düz Liseler-Özel Liseler) okuyan öğrencilere kurban ediliyor.

2- Seviye Belirleme Sınavı (SBS), Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) gibi sınavlara ciddi olarak hazırlanıp iyi bir okul kazanabilmek için vakitlerinin büyük bölümlerini bu sınavlara çalışmak için harcayan, strese giren öğrencilere ve maddi külfete giren ailelerine bu uygulama bir haksızlık oluşturuyor. Bu sınavlara bu şekilde çalışan öğrencilerin üniversiteye girişte bu şekilde bir geri plana atılma durumunun olması onların emeklerine aynı zamanda bir haksızlık.

3- Bilimsel gelişmeye son derece önemli katkılarda bulunabilecek olan ortalama üstü lise (Fen- Anadolu Liseleri) öğrencileri bu okullardan soğuyacak. Daha kolay bir şekilde yüksek not alabilecekleri liselere (Düz Liseler, Özel Liseler) bir kayış olacak.

4- Ülkeler kendi başarılı öğrencilerini elde tutmak için onlara namütenahi imkânlar tanırken bu uygulama zaten var olan beyin göçünü hızlandıracak.

5- Bu sene Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girmiş ve önümüzdeki Haziran ayında Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girecek olan öğrencilere bu sınavlara girmelerine kısa bir süre kala yapılan bu düzenleme şok etkisi yaptı ve öğrenciler halen bu şokun etkisinde.
Veliler rahatladı

Okul başarıları en yüksek olan Fen ve Anadolu lisesi öğrencileri, bu duruma tepki göstererek, puan kaybına uğrayacaklarını savunmuştu. AOBP'nin kaldırılmasına karşılık bazı öğrenciler dava açarken, Ak Parti milletvekillerince TBMM Başkanlığı'na sunulan "torba yasa teklifinde", 1.8 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren düzenleme yer aldı.

Teklifin 9. maddesinde YÖK'ün 30 Kasım ve 1 Aralık 2011 tarihlerinde aldığı kararla oluşturulan "ÖSYS Kılavuzu" esas alınacak. Böylece OÖBP sistemi bu yıla mahsus olarak uygulanmayacak, AOBP sisteminin uygulanmasına devam edilecek. Ancak 2013 ÖSYS'de OÖBP'nin uygulanmasına başlanacak.

Yasa teklifinin gerekçesinde, "Uygulamada tereddüt yaratmamak için 2012 yılında yükseköğretime giriş ve yerleştirmede adayların merkezi sınavlardan almış olduğu puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanlarının Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenmiş olan Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 30.11-01.2011 tarihli kararı uyarınca usul ve esaslara göre hesaplanması öngörülmektedir" denildi.

"4 4 4" yasasının Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında AOBP'nin bu yıl uygulanmasına yönelik bir Ak Parti önergesi olduğunu, ancak önergenin gündeme gelemediğini kaydeden AKP milletvekili Fikri Işık, "Bu sene öğrencilerin üniversiteye yerleştirilmesi tamamlanıncaya kadar yapılacak puan hesaplamaları AOBP ile düzenlenecek. Öğrencilerimizin mağdur olmasını istemiyoruz, yeni sistem 2013 ÖSYS için geçerli olacak" dedi.

YÖK yetkilileri de velileri rahatlatan bir açıklama yaparak , öğrenci başarısını öne çıkaran OÖBP'nin gelecek yıl uygulanacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.