1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “Size de Çıkabilir” Bakanlığı
“Size de Çıkabilir” Bakanlığı

“Size de Çıkabilir” Bakanlığı

Milli Eğitim Bakanlığı dudak uçuklatan uygulamalarına devam ediyor.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı dudak uçuklatan uygulamalarına devam ediyor. Anayasa güvencesindeki hakları yönetmelikle gasp eden, kılavuzunu eksik yayınlayan, duyuru ile alan değiştirtip, başvuru almadan becayiş yaptıran MEB’in son adımı “yok artık” dedirtmiştir.

Çeşitli illerden sendikamızı arayan üyelerimiz il milli eğitimler tarafından özürlerine binaen aranarak gün içinde memuriyet başvurusu yapabileceklerinin söylendiğini haber vermiştir. Bakanlığın resmi bir duyurusu, başvuru kılavuzu ve yasal koşulları olmaksızın memuriyete geçiş yapılacağına inanmadığımız için “uçuk bir şaka” olarak değerlendirdiğimiz durum, il ve ilçe milli eğitimlere “acil” koduyla giden e-postaların paylaşılmasıyla şaşkınlığa dönüşmüştür. Telefonla talep toplama şeklinde başlayan süreç her özrü olanı da kapsamamakta ağırlıklı olarak eşleri asker, polis, hakim, savcı (zorunlu yer değiştirmeye tabi devlet memuru) olanları ilgilendirmekte ise de yer yer farklılık göstermiştir. Eşi zorunlu hizmete tabi olanların bir kısmı aranmaz ve adını listelerde bulamazken eşleri farklı statüde çalışanların da listelere girebildiği bilgisine sahibiz.

Aynı kapsamda bazı öğretmenlerin e-posta hesabına maille çağrı yapılmıştır. Resmi yazışma formatına da uymayacak şekilde büyük harfle yazılan metin: “13-17 AĞUSTOS 2012 TARİHLERİ ARASINRDA ÖZÜR GRUBUNDAN BAŞVURUDA BULUNUP ATAMASI YAPILMAYAN EKLİ LİSTEDE GEREKLİ BİLGİLERİ YAZILI ÖĞRETMENLERİN EŞİNİN ÖZRÜNÜN BULUNDUĞU İL, İLÇE EMRİNE MEMUR OLARAK ATANIP ATANMAYACAKLARINA VE MEMUR OLARAK ATANMAK İSTEMEDİKLERİ BUNDAN SONRA ÖZÜR DURUMLARI İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILMAYACAĞI KONUSUNDA ÖĞRETMENLER BİLGİLENDİRİLEREK DİLEKÇE İLE BİRLİKTE NÜFUS CÜZDANI SURETİNİN 11/10/2/012TARİHİ İTİBARİYLE SAAT 18,00 KADAR E-MAİL YOLUYLA ACELE OLARAK GÖNDERİLMESİ GEREKMEKTEDİR. BİLGİLERİNİZE” şeklindedir.

Özrü bulunan her öğretmeni il-ilçe emrine atamak yerine türlü türlü hendek atlatan bakanlık yer değiştirme beklentisini sürekli ayakta tutarak eğitim-öğretimi engellediği gibi, dava açma hakkını kullanacak öğretmenlerin de değerli zamanlarını çalmıştır. Alan ve yer değiştirmeyen, becayişe uğramayan yani özrüne rağmen mağduriyeti süren 2000 kadar öğretmenin YİNE BİR KISMINI atamak için dilekçe alınması kapsam ve yöntem olarak sorunludur. 750.000 kişilik öğretmen kadrosu içinde 1500-2000 öğretmeni il içi ve il dışında özre binaen atamak İŞ bile değildir. Bunun yerine kalanlar arasından seçki yaparak, üstelik birkaç saat içinde memuriyete geçiş başvurusu toplamanın izahı olamaz.

Ortada HIRSIZLAMAYI gerektiren bir durum var mı ki, maille, telefonla, piyango usulü başvuru alınsın? Hizmet sınıfını değiştirecek denli önemli bir prosedürü başlatırken özrü olsun-olmasın mesleki heyecanını kaybetmiş düz memuriyete geçmek isteyen öğretmenler düşünülmeli, uygun bir kılavuzla başvuru alınmalıydı. Öğretmenleri özrü yüzünden alanından, özrü yüzünden mesleğinden vazgeçmeye zorlamak zorbalık değil de nedir?

Dün bazı illerde, bazı öğretmenlere vuran piyangonun sonunu kestiremiyoruz. Bildiğimiz şey yer değiştirmeler yalnızca ağustos döneminde yapılacaktır diye tepinen bakanlığın ağustostan bu yana atama rezaletini bitiremediği, her uygulamasının sakat olduğudur. Bir sonraki sahneyi kestiremeyen öğretmenler şaşkın, sendikalar dava yorgunu, eğitim FELÇTİR!

Bakanlığın bir sonraki atamayı “Ailenize kavuşmak için hizmetli olmayı kabul ediyorsanız bu mesajı EVET yazıp yanıtlayınız” şeklinde kısa mesajla yapmasını bekliyor, fikrimiz malum sendikalarca çalınmasın diye kayda geçiriyoruz.

 

Anadolu Eğitim Sendikası

Genel Merkez

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.