1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Siz ruhban okulunu açın ama bizim işimize karışmayın'
'Siz ruhban okulunu açın ama bizim işimize karışmayın'

'Siz ruhban okulunu açın ama bizim işimize karışmayın'

Diyanet İşleri Başbakanı Mehmet Görmez'in Patrik Bartholomeos'la yaptığı görüşmede, Ruhban Okulu'nun açılmasına yönelik temennisi Yunanistan'ı iyice şımarttı.

A+A-

Diyanet İşleri Başbakanı Mehmet Görmez'in Patrik Bartholomeos'la yaptığı görüşmede, Ruhban Okulu'nun açılmasına yönelik temennisi Yunanistan'ı iyice şımarttı. Patrikhane'nin konumunun Batı Trakya'daki Türk azınlıkla mukayese edilemeyeceğini söyleyen, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, Yunanistan'ın karasularını genişletmek istemesinin Türkiye tarafından savaş sebebi sayılmamasını istedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopulos, Yunanistan'ın, Türkiye ile ilişkileri iyileştirme çabaları çerçevesinde Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden faaliyete geçirilmesi gibi Patrikhaneyle ilgili konuların çözümü için çalışmaya devam edeceğini söyledi. Patrikhane konusunun, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı ile bir mütekabiliyet temelinde ele alınamayacağını savunan Avramopulos, şöyle konuştu: "Patrikhanenin itibarı ve boyutu, ne uluslararası hukuk açısından, ne de uluslararası ahlak açısından inkar edilmesine ve Trakya'daki Müslüman Azınlıkla bir mütekabiliyet statüsüne getirilme teşebbüsüne izin vermektedir."


'Bu tehdit mümkün olan en kısa zamanda kaldırılmalıdır'
Kıbrıs konusuna değinen Avramopulos, Türkiye'nin, Rum kesiminin AB dönem başkanlığını tanımamasının ve Kıbrıs Türk tarafının toplumlar arası görüşmeleri durdurma kararının çözüm konusunda bir fırsatın yitirilmesine neden olduğunu iddia etti. Avramopulos, Kıbrıs konusunun Yunanistan dış politikasında öncelikli konu olmaya devam ettiğini belirterek, Atina'nın, Kıbrıs sorununa BM kararları çerçevesinde Ada'daki herkesin, Kıbrıslı Rumların ve Türklerin hakkını koruyacak adil ve işleyebilir anlaşmalı bir çözüm bulunmasını arzu ettiğini ifade etti. Yunanistan'ın, bölgedeki tüm ülkelerle ve özellikle de Türkiye ile irtibatı ve işbirliğini canlı tutması gerektiğini ifade eden Avramopulos, şöyle dedi: "Bununla birlikte, Türkiye'nin de bir yandan kıta sahanlığının belirlenmesiyle ilgili istikşafi görüşmeler ve Yüksek Düzeyli İşbirliği toplantıları sürerken, aynı zamanda TBMM'nin casus belli'yi yürürlükte tutmasının mümkün olmadığının farkına varmalı. Bu tehdit mümkün olan en kısa zamanda kaldırılmalıdır ve bunun için metotlu bir şekilde çalışacağız. Bunu Karadeniz İşbirliği Toplantısında görüştüğüm Türk mevkidaşıma da söyledim."


'Türkiye buna uymak zorunda'
Avramopulos, Yunanistan'ın tüm komşularıyla deniz sınırlarını belirlemeyi arzu ettiğini belirterek, bunun Yunan dış politikasının temel hedeflerinden biri olduğunu, hükümetin de öncelikli konularından birini oluşturduğunu söyledi. Bu konuda Deniz Hukuku ile ilgili BM Sözleşmesinin hukuki çerçevesinin belirleyici faktör olduğunu savunan Avramopulos, Deniz Hukuk Sözleşmesi'nin altında imzası bulunmayan Türkiye gibi ülkelerin de buna uymak zorunluluğu bulunduğunu iddia etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.