1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. Sivas'ta “Haydi Çocuklar Camiye” kampanyası
Sivas'ta “Haydi Çocuklar Camiye” kampanyası

Sivas'ta “Haydi Çocuklar Camiye” kampanyası

24 Haziran 2013 Pazartesi günü tüm cami ve Kur’an kurslarında başlayacak olan Yaz Kurslarında kayıt için yaş ve okul şartı aranmayacak.

A+A-

2012-2013 eğitim-öğretim döneminin sona ermesiyle birlikte Yaz Kur’an Kurslarının 2013 yılı dönemi de açılmış oldu. 24 Haziran 2013 Pazartesi günü tüm cami ve Kur’an kurslarında başlayacak olan Yaz Kurslarında kayıt için yaş ve okul şartı aranmayacak. Her yaştan insanlar yaz Kur’an kurslarında Kur’an eğitimi alabilecek. Kur’an eğitiminin yanı sıra temel dini bilgiler, siyer ve ahlak derslerinin de yer alacağı kurslarda Diyanet İşleri Başkanlığı,  Dinimi Öğreniyorum, Elif-Ba ve Kur’an öğrenme CD’lerini ücretsiz olarak öğrencilere dağıtacak.

Bu kapsamda hazırlıklarını yapan Sivas İl Müftülüğü Yaz Kurslarının verimli geçmesi için tüm görevlilerine 3 gün süreyle “Yaz Kurslarına Hazırlık Seminer Programı” düzenliyor.

Yaygın din eğitimi açısından yaz Kur’an kurslarının yeri ve önemi, iletişimde engeller ve etkili iletişimin yolları, çocuk ve ergen psikolojisi ve dikkat edilmesi gereken hususlar, Kur’an öğretiminde yeni yöntem ve teknikler gibi konuların ele alındığı seminer programı 20 Haziran 2013 günü son bulacak.

Öte yandan Sivas İl Müftülüğünün geçen yıl ilk kez gerçekleştirdiği “Haydi Çocuklar Camiye” adlı kampanyanın 2.’si de bu yıl tekrar düzenlenecek. Geçtiğimiz yıl on bin öğrenicinin katıldığı ve 40 gün boyunca camide namaza devam eden öğrencilerinden oluşan kampanyada çekilişle öğrencilere çeşitli hediyeler verilmişti.

Personel toplantısında bu yıl 2.’si düzenlenecek olan “Haydi Çocuklar Camiye” kampanyası hakkında din görevlilerine bilgi veren İl Müftüsü Yusuf Şahin bu yıl her cami için ayrı kura çekileceğini ve merkez camilerinde her 15 öğrenciden birine, köy camilerinde ise her 10 öğrenciden birine bisiklet verileceğini söyledi.

Çocukların hem yaz tatilini dolu dolu geçirmeleri hem de cami ve cemaat kültürünü  kazanmaları açısından projenin çok önemli olduğuna değinen Müftü Yusuf Şahin, “Buradaki asıl amaç çocuklara cami ve cemaat bilinci kazandırmaktır. Çocuklarımız bu bilinci kazanırken emeklerini ödüllendirmek adına onlara bisiklet ve diz üstü bilgisayar hediye etmek istiyoruz” dedi.

23 Ağustos’    ta son bulacak Yaz kurslarının son gününde de bir program düzenleyeceklerini kaydeden Müftü Şahin, aynı gün haydi çocuklar camiye adlı kampanyasında 3 bin ile 4 bin arasında yüksek puan alanlar arasında yapılacak kurada öğrencilere diz üstü bilgisayar hediye edileceğini belirtti.

26 Ağustos Çarşamba günü başlayacak ve 40 gün süreyle devam edecek olan kampanya merkez ve merkeze bağlı tüm köy camilerinde  uygulanacak. Çocukların namaza  devamlılıkları ise cami görevlilerine dağıtılan “Namaz Ağacı” kartıyla takip edilecek  40. günün sonunda 2 bin puan ve üzeri puan elde eden katılımcı organizasyona katıldığı cami için çekilecek kurada bisiklet kurasına girebilecek.

“Haydi Çocuklar Camiye” adlı kampanyanın uygulanmasına ait usul ve esaslar ile yaz Kur’an kurslarına ait diğer dokümanlara İl Müftülüğünün web sayfasından ulaşılabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.