1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sınıf öğretmenleri, alan değişikliği ve atamalar
Sınıf öğretmenleri, alan değişikliği ve atamalar

Sınıf öğretmenleri, alan değişikliği ve atamalar

4+4+4 sisteminden kaynaklanan ve sınıf öğretmenlerinin norm fazlası duruma düşmelerine sebep olan problemin, giderilmesi için alan değişikliği önerisi sendikamız ve başka birçok kurum tarafından dile getirilmiştir.

A+A-

4+4+4 sisteminden kaynaklanan ve sınıf öğretmenlerinin norm fazlası duruma düşmelerine sebep olan problemin, giderilmesi için alan değişikliği önerisi sendikamız ve başka birçok kurum tarafından dile getirilmiştir. Bu konuyla ilgili sendikamız tarafından milli eğitim bakanlığına resmi yazı yazılmıştır. Yazı da sınıf öğretmeni olup, yan alanı farklı olan öğretmenler ile başka branşta olup sınıf öğretmeni olarak görev yapan öğretmenlerimiz kendi alanlarına geçmesine imkân verilmesi istenmiştir.

Bakanlığın atayacağı 40 bin öğretmen için ayırdığı branşlar arasında, 4+4+4 sisteminin sonucu en olumsuz etkilenecek branş sınıf öğretmenliği mezunları olmuştur. 2010 yılında 9352 kişi, 2011 yılında ise 8430 sınıf öğretmeni ataması yapılırken, 2012 yılında ilk atama için ayrılan kontenjan sadece 324 olarak kalmış ve sınıf öğretmenliği mezunları büyük hayal kırıklığı yaşamışlardır. Alan değişikliği atama bekleyen sınıf öğretmenliği mezunları için bir çare olarak düşünülmelidir.

40 bin öğretmen alımında mağduriyet yaşayan bir başka kesimde lise branş öğretmenleridir. Anadolu liseleriyle ilgili Danıştay’ın vermiş olduğu kararla ilk atamada sadece Anadolu statüsünde olmayan okullar açılmış ve buda kontenjanların az olmasına sebep olmuştur. Kontenjanların çoğu ortaokul branşlarına ayrılmıştır. Ekim ayı içerisinde sınava dayalı olarak yapılacak Anadolu Lisesi öğretmen atamaları sonucu genel liseler ve meslek liselerinde çalışan öğretmenlerin bir bölümü Anadolu liselerine atanacağından onların boşalttığı okullara öğretmen bulunamayacak ve öğrencilerimiz mağdur olacaktır.

Hem alan değişikliğinin hem de sınava dayalı Anadolu Lisesi atamalarının eğitim öğretim yılının başlamasından sonra yapılmasıyla meydana gelecek öğretmen sirkülasyonu öğrencilerimizin mağduriyetine sebep olacaktır. Sayın milli eğitim bakanının sınıflar boş kalmasın anlayışıyla yıl içerisinde öğretmenlerin yer değişikliği yapmaması ilkesi sekteye uğrayacaktır. Bunun sorumlusu evdeki hesabı çarşıya uyduramayanlar değil hesap hatasını çarşıya çıkmadan daha evde yanlış yapanlardır. Sonucuna katlananlar da hesabı yanlış yapanlar değil öğrenciler veliler ve öğretmenlerdir.

Adalet bunun neresindedir?


Aktif Eğitimciler Sendikası

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.