1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sınavsız öğrenci alan liselere kayıtlar elektronik ortamda yapılacak
Sınavsız öğrenci alan liselere kayıtlar elektronik ortamda yapılacak

Sınavsız öğrenci alan liselere kayıtlar elektronik ortamda yapılacak

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9'uncu sınıflarına yeni öğrenci kayıtları elektronik ortamda yapılacak.

A+A-

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9'uncu sınıflarına yeni öğrenci kayıtları elektronik ortamda yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzalı genelgeye göre, 2012-2013 eğitim öğretim yılında sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9'uncu sınıflarına yeni öğrenci kayıtları e- kayıt sistemi ile elektronik ortamda yapılacak. Öğrencilerin velilerinin ikamet adreslerine tercihleri doğrultusunda en yakın genel liseler, meslek liseleri, çok programlı liseler veya mesleki ve teknik eğitim merkezlerine yerleştirilmesi sağlanacak. Kayıtlar sırasında, sınıf mevcutlarının imkanlar dahilinde 40’ı aşmayacak şekilde planlama yapılması sağlanacak.

Aday kayıtları, genel lise ve meslek lisesi müdürlüklerince 13-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak. Aday kaydı yapılırken; okul müdürlükleri kendilerine başvuran öğrencilerin kimlik, adres bilgilerini e-okul sisteminden TC kimlik numarası ve ilköğretim öğrenci numarası ile kontrol edecek. Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah adresi esas alınacak. Genel liseye kayıt olacak olan adayın ikameti, Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca belirlenmiş olan okulun bölgesi sınırları içindeyse yapılacak. Meslek lisesi kayıtlarında bölge sınırlaması olmaksızın 10 adet okul tercihi yapılacak.

Aday başvurularının belirlenen kontenjandan fazla olması durumunda; meslek liselerine yerleştirme işlemleri, ilköğretim kurumu son 5 yıllık yıl sonu başarı puanları ortalaması, eşitlik halinde tercih önceliği, yine de eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik verilmek suretiyle yapılacak.

Genel liselere yerleştirme işlemi, ilköğretim kurumu son 5 yıllık yıl sonu başarı puanı ortalaması ve yaşı küçük öğrenciye öncelik verilmek suretiyle aday kaydı yapılacak. Kontenjan fazlası olan diğer öğrenciler, Öğrenci Yerleştirme Komisyonları'nca öğrencinin ikametine en yakın diğer genel liselere dengeli bir biçimde dağıtılarak gerçekleştirilecek. Bu işlemler sonucunda herhangi bir okula yerleştirilemeyen öğrenciler için hem genel lise hem de mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında ikili öğretim yapılacak.

Aday kayıtları tamamlandıktan sonra okul idareleri ve Öğrenci Yerleştirme Komisyonları tarafından gerekli kontroller yapılarak, en geç 7 Eylül 2012 tarihinde Bakanlığın internet adresinden ilan edilecek. Kesin kayıtlar ise 7-14 Eylül arasında tamamlanacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.